Finans

Dolar ve euro kritik güne nasıl başladı?

Yurt içinde ve yurt dışında ağır bir gündem piyasaları bekliyor. Türkiye’de işsizlik sayıları
ABD’de enflasyon öne çıkan bilgiler olacak. ABD Merkez Bankası(Fed) Lideri Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın konuşmaları da global piyasaların yakın takipinde.

Dün gün içerisinde 7,14’e kadar çıkan dolar/TL, akşam saatlerinde yine 7,06 düzeylerinden tamamlamıştı. Bu sabah saatlerinde de dolar/TL için 7,06-7,07 düzeyleri kelam konusu. Euro/TL’de ise 8,57’de kapanan kur üst üste ikinci günü de yükselişle tamamlamıştı. Euro bu sabah ise 7,58’lerde süreç görüyor.

GÜNÜN AJANDASI

TÜİK işgücü istatistiklerini yayımlayacak. İşsizlik oranı Ekim devrinde yüzde 12,7 olarak açıklanmıştı. Kasım devrinde de oranın birebir düzeylerde geleceği kestirim ediliyor (10.00).

TÜİK inşaat maliyet endeksi ve dış ticaret endeksleri datalarını de duyuracak (10.00).

ABD’den gelecek enflasyon sayıları da piyasalar tarafından yakından takip edilecek. ABD’de tüketici fiyatlarında aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 1,5 artış varsayım ediliyor (16.30).

Almanya’da da tüketici fiyat endeksi final bilgileri açıklanacak (10.00). Öncü sayılarda tüketici fiyatları aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 1,0 artış göstermişti.

Yurt dışında en değerli gündem unsurları ABD Merkez Bankası(Fed) Lideri Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın konuşmaları olacak. Lagarde, The Economist mecmuası tarafından düzenlenen webinarda (16.00), Powell, New York İktisat Kulübü tarafından düzenlenen online aktiflik öncesinde açıklamalarda bulunacak (22.00).

MBA mortgage onayları (15.00), toptan stoklar (18.00), DOE petrol stokları (18.30), 10 yıllık tahvil ihalesi sonucu (21.00) izlenecek ABD’de izlenecek öbür bilgiler olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: