Ekonomi

Dolarda zayıflama devam ediyor

Dolar Salı günü bir haftanın en düşük düzeylerine düşerek zayıfladı. Elon Musk’ın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı, mali ve para siyasetinden kaynaklanan baskı altında genel olarak dövize olan güvensizlik oyu olarak yorumlandı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 düşüşle 90,638 oldu ve Cuma günkü zayıf ABD iş dataları sonrası yaşanan düşüşü sürdürdü.

USD/JPY %0,4 düşüşle 104,77 olurken AUD/USD %0,3 artarak 1,2094’e ulaştı. GBP/USD %0,3 artışla 1,3779’dan alıcılandı.

Cuma günü yayınlanan Ocak ayı ABD iş raporu, tarım dışı istihdamın sadece 49.000 iş kaydetmesi ile iktisatta beklenenden daha az iş imkanı oluştuğunu gösterdi.

Haftalık birinci işsizlik müracaatları, geçen hafta 779.000 kişi kaydetti ve tarım dışı istihdam raporu da bir evvelki haftaya nazaran daha düşük bir düzey gösterdi. Bu durum Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, iş piyasası açısından ABD’nin “kazmak için uzun bir yolu olan derin bir çukurda” olduğunu söylemesine yol açtı.

Yellen halka, Lider Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teklifine olan muhtaçlığı satmaya çalışıyordu ve yeteri kadar güçlü bir teşvik ile ABD’nin 2022’de tam istihdama dönebileceğini ekledi.

Paketin kısa mühlet içinde Kongre’den geçmesi mümkün ve bu büyük mali harcama ile bir arada devam eden ultra genişlemeci Fed para siyaseti, uzun vadede doları düşürecek üzere görünüyor.

BK Asset Management’tan Kathy Lien, “daha yüksek bir taban fiyat alternatiflerin dışında olsa da 1.400 dolarlık çekler hazırlanmış görünüyor” dedi. “Teşvik konusunda daha olumlu haberler geldikçe pay senetleri de getirilerini artırabilir. Öbür yandan ABD doları, daha çok harcamanın daha büyük açıklara yol açmasından ötürü ziyan görebilir.”

Buna ek olarak Avrupa’nın aşılama programını nispeten yavaş bir biçimde uygulamaya koymasının neden olduğu dolar avantajı, 300 milyon ek aşı dozu tedariki için AB’nin Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech ile bir mutabakat yapmasıyla çok da uzun sürmeyebilir.

Kaynak: tr.investing.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: