Finans

Doları 7 TL’nin altına düşüren 3 değerli neden…

Dolar ve Euro ile ilgili iddiaları ile bilinen YENİÇAĞ iktisat müellifi Remzi Özdemir, bugün 7 TL’nin altını gören dolarla ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu.

Doların 7 TL’nin altını görmesine neden olan 3 değerli unsur olduğunu belirten Özdemir, “Merkez Bankası’nın yüksek faize devam kararından sonra yabancı fonlar borsadan da çıkarak, yüksek faizli tahvile yöneliyor” dedi.

Özdemir’in dolardaki son durum ile ilgili açıklamaları şu halde:

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay faiz artırımını pas geçmesi ve Ocak ayı enflasyonun yüksek çıkmasına karşın dolardaki düşüş sürüyor. Dolar bugün saat 12.50 itibariyle 7 TL’nin de altını gördü. Hala 6.962 TL’den süreç görüyor.

İşte doları 7 TL’nin altına düşüren 3 değerli neden:

1-Asya ve ABD piyasaları kapalı. Bu nedenle Türk varlıklarında süreç hacmi yok denilecek kadar az. Bilhassa döviz piyasasında yabancı sürecinin olmaması nedeniyle küçük satışlarla dolar TL karşısında bedel kaybediyor.

2- Merkez Bankası’nın (TCMB), siyaset bileşimini uzun müddet sıkı tutacağı ve faiz indirimlerini yılın büyük kısmında değerlendirmeyeceği istikametindeki açıklamaları TL’yi desteklemeye devam ediyor.

3- Merkez Bankası’nın yüksek faize devam kararından sonra yabancı fonlar borsadan da çıkarak, yüksek faizli tahvile yöneliyor. Yabancıların alım yapmaması doları hacimsiz düşürüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: