Haber

Domuz kalbi nakli yapılan hastanın ölümünün ardındaki sır perdesi aralanamıyor

Domuz kalbinin genetiğinin değiştirilmesiyle ilk kez başarılı bir şekilde 57 yaşındaki David Bennett’e nakledilmesi, tıp dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Fakat Bennett’in ocak ayında gerçekleştirilen ameliyattan iki ay sonra yaşamını yitirmesi tıp dünyasını şoke etmişti. Şimdi araştırmacılar bu beklenmedik ölümün ardındaki nedenleri açıklamak için çalışmalar yürütüyor.

ABD’deki Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan domuz nakli, aylar boyunca makinelere bağlı yaşayan ve tedavi imkanı bulunmayan David Bennett’in yaşamının uzatılması amacıyla gerçekleştirilmişti. Kalp ve akciğer sorunlarıyla savaşan Bennett’in ameliyatına Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) özel ve acil bir onay çıkmıştı.

Bu nakli araştıran araştırmacılar, kısa süre önce New England Tıp Dergisi’nde Bennett’in kalp yetmezliğine ilişkin bir makale yayımladı. Ancak araştırmacılar domuz kalbinin neden kalınlaştığının ve kan pompalama yeteneğini nasıl yitirdiğinin ardında yatan nedenlerin henüz net bir şekilde saptanamadığını belirtti.

‘HALA BİR GİZEM’

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nin cerrahi profesörlerinden ve makalenin yazarlarından Muhammad M. Mohiuddin domuz kalbi nakledilen adamın vefatının “hala bir gizem” olduğunu belirtti.

Araştırmacılar makalede, nakledilen domuz kalbinin enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla Bay Bennett’e verilen antikorlar tarafından saldırıya uğraması ihtimalinin ölümün gerekçelerinden biri olabileceğini vurguladı.

SENARYO 1: BAĞIŞIKLIĞI BASKILAYICI İLAÇLAR

Araştırmacılar makalede ayrıca, domuz kalbinin Bennett’in bünyesi tarafından reddedilmesinin önüne geçmek amacıyla Bennett’e verilen bağışıklık baskılayıcı ilaçların geçici olarak kesilmesinin de hastanın ölümüne yol açmış olabilecek nedenler arasında yer aldığını kaydetti. Bennett’in akyuvar değerlerindeki hızlı düşüşün ilaçlara ara verilmesine neden olduğun aktarıldığı makalede, bu durumun da kalbi savunmasızlaştırmış olabileceği ifade edildi. 

Genetiği değiştirilmiş domuz kalbi enjekte edilen David Bennett operasyondan iki ay sonra hayatını kaybetti. Fotoğraf: NYU

SENARYO 2: DOMUZ KALBİNDEKİ VİRÜS

Makalede,  Bennett’e nakledilen kalbin bir domuz virüsü taşıdığının ameliyattan 20 gün sonra tespit edildiği, bu durumun da hastanın vefatına neden olabilecek ihtimaller arasında yer aldığı vurgulandı. Virüsün Bennett’in vücudunu da enfekte ettiğine dair bir kanıt bulunmadığının altını çizen araştırmacılar fakat virüsün kalpte mevcut olmasının Bennett’in ölümüne neden olan enfeksiyona kadar giden bir dizi olayı tetiklemiş olabileceğini aktardı.

Domuz organlarının babunlara nakledildiği önceki araştırmalar, organı alan hayvanın uzun süre hayatta kalıp kalmamasının domuzda bulunabilen bir virüsle ilişki olduğunu ortaya koymuştu.

Farklı türler arasında organ nakli gerçekleştiren uzmanlar, Bennett’in bünyesinin ilk etapta kalbi reddetmediğine ve Bennett’in ameliyattan sonra iki ay yaşadığına dikkat çekti. Makalede bu nedenden ötürü daha fazla klinik araştırma yapılması gerektiğinin altı çizildi.

Domuz kalbi nakledilen adamın ölümü için iki senaryo! İlaçlar mı, virüs mü, hiçbiri mi? - Resim : 2
Bennett’in ameliyatından bir görüntü. Fotoğraf: NYU

Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bölüm Başkanı Alan Kirk, “Bennett’in tedavisi iyileşmeyle sonuçlanmalıydı, ölümle değil. Bu meselede asıl soru ‘bir domuz organı insana yaşam desteği sunabilir mi’ idi ve cevabın da ‘evet’ olduğunu öğrendik” diye konuştu.

FDA’den yapılan açıklamada ise, çalışma bulgularının yeniden gözden geçirildiğine ve türler arası organ nakilleri vakalarının teker teker incelendiğine vurgu yapıldı.

Dr. Mohiuddin, Maryland üniversitesinden araştırmacılar ile üniversiteye domuz kalbini temin eden Revivicor şirketinden yetkililerin, klinik araştırma ihtimallerini masaya yatırmak üzere önümüzdeki haftalarda FDA ile görüşmesinin planlandığına işaret etti.

Öte yandan, Alabama Üniversitesi Tıp Fakültesi Heersink Kapsamlı Nakil Enstitüsü Bölümü Başkanı Jayme Locke de klinik test başlatmak için FDA’dan onay beklediklerini söyledi. Alabama Üniversitesi de ocak ayında iki tane domuz böbreğinin beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişinin vücuduna başarılı şekilde nakledildiğini duyurmuştu.

David Bennett vakası, türler arası organ naklinin geliştirilmesiyle mevcut organ bağışı eksikliğinin önüne geçilebilmesi açısından konuyla ilgili tıp çevrelerince yakından takip ediliyor.

*Bu makalede yer alan bilgilerin neredeyse tamamı The Wall Street Journal’de yayımlanan “Death of Man Who Received a Pig-Heart Transplant Remains a Mystery” başlıklı haberden derlenmiştir.

Kaynak: Web Özel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu