Haber

Donetsk nerede? Luhansk nerede? Rusya Ukrayna krizinin merkezi

Son günler içerisinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ana gündem konularından birisi Rusya Ukrayna krizi. Bu iki ülke arasında siyaseten kriz noktasına gelen bu bölgeler neticesinde siyasi haritaya ABD, İngiltere, Fransa başta olmak üzere NATO’da müdahale olmuş durumda. 21 Şubat 2022’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hem Luhansk hem de Donetsk Halk Cumhuriyetlerini bağımsız devletler olarak tanıdığını açıkladı. Peki, Rusya – Ukrayna arasında tartışma konusu olan Donetsk ve Lugansk nerede? Donetsk ve Lugansk ne zaman bağımsız oldular?

DONETSK NEREDE?

Donetsk veya eski adı ile Stalino, Ukrayna’daki Donetsk yönetim biriminin merkezidir. Çevresindeki kömür madenleri sebebiyle, Ukrayna’nın en büyük metalurji merkezlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Şehrin futbol takımı da dünyaca ünlü takım Shakhtar Donetsk.

DONETSK COĞRAFYASI

Donetsk, dağınık ormanlık, atık yığınları, tepeler, nehirler ve göller ile birlikte çevrili bozkır bir arazi konumundadır. Kuzey etekleri daha çok tarım için kullanılır. Kalmius Nehri, şehri güneye doğru 95 km uzaklıkta bulunan Azak Denizi’ne bağlar ve nehir Donetsk’de yaşayanlar için popüler bir dinlenme alanı olarak ön plana çıkmaktaydı.

DONETSK NE ZAMAN KURULDU?

7 Nisan 2014’te kurulan Donetsk Halk Cumhuriyeti 12 Mayıs’ta Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan etti.

DONETSK KARDEŞ ŞEHİRLERİ

– Bochum, Almanya
– Charleroi, Belçika
– Katowice, Polonya
– Kutaisi, Gürcistan
– Moskova, Rusya
– Narva, Estonya
– Pittsburgh, Amerika Birleşik Devletleri
– Rostov-na-Donu, Rusya
– Sheffield, Birleşik Krallık
– Taranto, İtalya (1984)
– Vilnius, Litvanya
Samsun, Türkiye (2013)
Taiyuan, Çin

LUHANSK NEREDE?

Luhansk, Ukrayna’nın Luhansk Oblastının başkenti olan şehirdir. Bu şehir, Luhanka Nehrinin Vilhova Nehriyle kesiştiği yerde 1795 yılında kurulmuştur. Şehrin nüfusu 2013 yılında 425.848 olarak belirlenmiştir.

LUHANSK NE ZAMAN BAĞIMSIZ OLDU?

Luhansk Halk Cumhuriyeti, Donbass Savaşı sırasında 28 Nisan 2014’te Ukrayna’da özerk, egemen bir cumhuriyet olarak varlığını gösterdi. 11 Mayıs’ta bağımsızlık referandumu yapıldı ve bağımsızlığı halk tarafından onaylandı. 12 Mayıs’ta resmen bağımsızlığını ilan etti. 

LUHANSK KARDEŞ ŞEHİRLER

– Cardiff, Birleşik Krallık
– Lublin, Polonya
– Székesfehérvár, Macaristan
– Daqing, Çin
– Saint-Étienne, Fransa
– Pernik, Bulgaristan

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu