Ekonomi

Döviz: Dolar/TL nereye kadar düşer?

Dövizde  En büyük risk:  Besin ve güç fiyatları para siyasetini sıkı tutacak, lakin cari açık da artacak

Kıbrıs İktisat Bankası bu sabah müşterilerine yolladığı notta “Petrol fiyatlarındaki yükseliş, net güç ithalatçısı olan Türkiye’nin cari açık ve beraberinde enflasyonla savaşını olumsuz etkiliyor. Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Tertibi (FAO) bilgilerine nazaran, besin endeksi Ocak 2021’de ortalama 113,3 puan ile peş peşe sekiz aydır yükselerek, Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek düzeye geldi”.  Bilgisini paylaştı.    Cari açıkta artış, döviz kuru üzerinde olumsuz tesir yapabilir.

Öte yanda, Reuters’e nazaran Merkez Bankası’nın (TCMB), siyaset bileşimini uzun mühlet sıkı tutacağı ve faiz indirimlerini yılın büyük kısmında değerlendirmeyeceği istikametindeki telaffuzları TL’yi desteklemeye devam ediyor.

TCMB Lideri Naci Ağbal enflasyon raporunun akabinde geçen hafta Reuters ile gerçekleştirdiği söyleşide ve bu hafta yatırımcı toplantılarında kalıcı fiyat istikrarını “vazgeçilmez” olarak nitelendirdi. “2023 yılına kadar para siyasetini sıkı bir duruşla, diğer bir deyişle, güçlü dezenflasyonist tesir yapacak derecede bir para siyaseti seti ile %5 maksadını elde edene kadar koruyacağız” dedi. tamamlanan yatırımcı görüşmelerinde beklendiği üzere; para siyaseti, enflasyon, rezerv birikimine ait telaffuzlarda değişiklik görülmedi. Ağbal’ın da büyük kısmına katıldığı toplantıda TCMB ana mevzulardaki daha evvel belirttiği görüşleri tekrar etti.

Bankacılar yatırımcı toplantısında genel olarak PPK üyelerini görmeye alışkın olduklarını belirterek, bu kere lider Ağbal’ın iletileri “bizzat” vermesinin kıymetli bir gelişme olarak nitelendirdiler. Ağbal’ın Cuma günü Reuters söyleşisindeki erken bir faiz indirimi yapılmayacağı telaffuzları TL’de paha yararlarını kuvvetlendirmiş, CDS’te bariz düşüşler de görülmüştü. Kasım ayı başında 570 düzeyinde olan 5 yıl vadeli CDS’ler 300 baz puanın altına gerilemiş durumda. CDS bu sabah 291/297 düzeyinde.

Dolar/TL bu sabah 7.04’e kadar geriledi.

Kıbrıs İktisat Bankası, TL’nin paha çıkarının sürmesini bekliyor.

ABD Dolarında kıymet kaybı, haliyle fiyatı dolara karşı olan enstrümanlarda kıymet karına neden oluyor. EURUSD paritesi 1,1950’den aldığı gaz ile 1,2150 düzeyine dayanırken, GBPUSD paritesi de 1,3850 ile Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Dolar zayıflığı ile yükselişin devamını bekliyoruz.

İçeride ise, fiyat uzunluklarında pek de kıymetli bir değişiklik olmadı. Haftalardır anlattığımız üzere, USDTRY kuru 7,03-7,05 düzeylerine kadar gerileyerek, bir sonraki hareketi için ‘kapıyı kırmaya’ çalışıyor. 7,03 düzeyleri teknik manada güçlü. Direnebildiği kadar direnmesin bekliyoruz. Kırıldığı anda, 6,85 amaç düzeyimiz radar menzilinde olacaktır. Kırılamazsa, tahlillerimizi ve konumlarımızı güncelleyeceğiz.

Lakin, rapor riskleri hatırlatmadan da geçmiyor:

Hazır İran demişken, Brent petrolün de varil fiyatının dün 61,7 dolar düzeyine yükseldi. Bir tarafta global aşılanma faaliyetleri, öbür tarafta OPEC+ arz kesintileri derken, ABD’de dün petrol stoklarının çok sert düştüğünün görülmesiyle, siyah inci koşar adım son 13 ayın doruğuna yükseldi. Brent grafiğinin haftalık bazda çok alım düzeylerine yükseldiğini not edelim.

Haliyle, petrol fiyatlarındaki yükseliş, net güç ithalatçısı olan Türkiye ve KKTC’nin enflasyonla savaşında büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Petrol kadar, besin fiyat endeksinin de (küresel) Ocak ayında, Temmuz 2014’den bu yana en yüksek düzeye yükselmesi, TCMB’nin elini zorluyor.

“Aşı sonrası periyodun kazananı olan petrol, gerek OPEC+’nin arz kesintisi, gerekse de ABD’de petrol stoklarının son 11 ayın en düşük düzeyine gerilemesi ile dün 61,7 dolara yükselerek son 13 ayın tepesini test etti. Petrol fiyatlarındaki yükseliş, net güç ithalatçısı olan Türkiye’nin cari açık ve beraberinde enflasyonla savaşını olumsuz etkiliyor. Tahminen de bu nedenle, faiz oranları düşündüğümüzden de uzun müddet yatay seyredebilir. Ağustos ayından evvel TCMB’den faiz indirimi beklemiyoruz”.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Tertibi (FAO) bilgilerine nazaran, besin endeksi Ocak 2021’de ortalama 113,3 puan ile peş peşe sekiz aydır yükselerek, Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek düzeye geldi. Global çapta besin fiyatları yükseliyor!

İstanbulAnalytics ise dolar/TL’de gerilemenin sona yaklaştığı görüşünde:

“Naci Ağbal “yakında” TCMB’nin de ihaleler vasıtasıyla döviz alımına geçeceğini beyan etti. Bizce sisteme döviz girişi kıymetli, lakin TCMB’nin dolar/TL’yi 7.00’nin altına bırakmayacağını da düşünüyoruz. Kıymetlenen TL’nin ihracata büyük ziyanı olmaz, ama ithalatı yine tırmandırabilir.  Bir manada TCMB enflasyonu TL kıymetlenmesi yoluyla denetim altın almak, karşılığında  beklenenden yüksek cari açıkla çaba etmek ortasında bir tercih yapacak.

Daima yükselen besin ve güç başta emtia fiyatlarının TCMB’yi yakın vakitte döviz alma terchine yöneltmesi mümkün”.

Cihan İhtilal Zelyut: FITCH Lirada Alarm Verdi!

Nomura: Mısır ve Türkiye kur krizi muhtemelliğine dikkat

JP Morgan: Tesla’nın Bitcoin adımının takip edilmesi beklenmiyor

FÖŞ anlattı: ABD Tahvil Faizleri NİÇİN Türkiye İçin Kıymetli?

atilla kitap 7

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: