Finans

Döviz mevduatı niçin azalmıyor? İşte yanıtı…

Nevzat Saygılıoğlu’nun köşe yazısından alıntı

Geçtiğimiz Kasım ayından itibaren para ve döviz piyasalarının seyrindeki değişim iktisat etraflarında çok dikkatle izleniyor.

Evvel Merkez Bankası Başkanı’nın ve daha sonra da Hazine ve Maliye Bakanı’nın değişmesi ile para ve faiz siyasetlerinde yeni bir faza geçildi, daha doğrusu yeni olağandan eski klasiğe dönüldü. Cumhurbaşkanı’nın yüksek faize karşı tutumunun çok da kıymeti kalmadı. Çünkü; yeni Merkez Bankası Lideri, Cumhurbaşkanı’nın sık ve net bir halde dillendirdiği faizin süratle indirilmesine karşı halini aldı. Hatta açıklamalarında daha uzun bir müddet faizin indirilmesi ile ilgili bir gelişmenin kelam konusu olamayacağı sinyalini yineledi.

7687686 F4Um

Şayet danışıklı dövüş değilse, bakalım bu restleşmenin sonu nereye varacak? Daima birlikte göreceğiz.

İşte bu türlü bir süreçte dillendirilen bir bahis var.

Madem Türk Lirası faizler çok önemli halde artırıldı, madem döviz fiyatları kıymetli bir biçimde geri çekildi; o vakit döviz tevdiat hesaplarında neden çözülme olmadı? Yani Türkiye’de yerleşik gerçek ve hukuksal şahısların mevduat bankalarındaki döviz cinsi hesapları neden azalışa geçmedi?

Bilhassa televizyonlarda ahkâm kesen yeni yetme para ve piyasa uzmanlarının (!) beklentisi bu tarafta. Yani yurt içi yerleşik gerçek ve hukukî bireylerin olağanda bankalardaki durumlarını değiştirip dövizden Türk Lirası’na geçmeleri gerektiği beklentisi var.

Ancak nedense kaç aydan beri bu beklentiler bir türlü karşılığını bulamıyor.

Dilerseniz evvel Merkez Bankası’nın para ve mevduat göstergelerine bir bakalım. Son bir yılın döviz tevdiat hesaplarının seyrine bir göz atalım.

Tabloda yalnızca mevduat bankalarındaki yurtiçi yerleşik şahısların dolar cinsinden döviz tevdiat hesap meblağları yer alıyor. Tabloda iştirak bankalarının döviz tevdiat hesapları yok.

Tabloya nazaran;

? Bundan yaklaşık 1 yıl öncesine nazaran 2020 Ocak ayında döviz tevdiat hesapları Ağustos ayında yaklaşık yüzde 24 fırlamış.

? Geçtiğimiz yılın Ocak ayı sonundan bu yılın Ocak ayı sonuna nazaran son 1 yılda döviz tevdiat hesaplarındaki artış yüzde 18.3 olmuş. Bu artış gerçek kişi yerleşiklerde yüzde 20’yi bulmuş.

? Son bir ayda ise bu hesaplardaki azalma binde 0.39 olmuş.

? Hatta son beş haftada döviz tevdiat hesaplarında binde 11 yükselme yaşanmış.

Pekala, döviz tevdiat hesapları niye azalmıyor, beklenen düşüş neden yaşanmıyor?

Asında aşağıda sıralayacağımız nedenler bunu açıklıyor.

? Her şeyden evvel doların yüksek olduğu 2020 yaz aylarında dolara girenler bu son gelişmede çıkamıyor. Çok önemli ziyanı var. Şayet acil bir muhtaçlığı da yoksa dolarda kalmayı ve döviz hesabını bozmamayı yeğliyor ya da tercih ediyor.

? Türk Lirası şimdi inançlı bir para değil. Türk Lirası’na güvenmek için kurallar şimdi oluşmamış.

? Hakikaten Türk Lirası faizleri de düşme eğilimine girmiş durumda. O vakit gerçek ve hukuksal şahıslar niye dolardan çıkıp dövize girmesi gerektiğinin açıklamasını bulamıyor. Yeniden dolarda kalmayı sürdürüyor.

? Unutulmaması gereken bir başka konu da Türkiye’de çift para kullanma gerçeği. Yani pek çok temel malların, girdilerin ve hatta hizmetlerin değerleme ölçüsü olarak döviz cinsi fiyatları geçerli. Bu da döviz cinsi mevduat sahipleri için döviz durumunda kalmayı gerektiren bir diğer neden.

Sonuç olarak;

? Döviz tevdiat hesaplarındaki haftalık yaklaşık 1 milyar dolar azalmaya bel bağlamak gerçek değil.

? Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde yeni ve farklı gelişmelerin olması döviz limanında kalmak için kâfi neden.

Kaynak: Dünya

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: