Ekonomi

Döviz Raporu: TL’nin güçlenmesi için ıslahat paketi kural

ABD’de Trump’ın seçimlerde yenilgiyi resmen kaybetmesi ve 57’yi aşan hizmetler ISM sayesinde, Dolar Endeksi Asya seansında alıcılı,  89.801’de.  Bugün açıklanacak Aralık tarım-dışı istihdamın 200 binin üstünde gelmesi, Dolar Endeksi’ni 90’ın üstüne atabilir.  Güçlü dolar ve dün %1.1’i gören 10 yıllık gösterge ABD DİBS getirisi TL üzere kırılgan kabul edilen Gelişmekte Olan Ülke para üniteleri için bir risk.

Dolar/TL güne 7.33’den başlarken, Türk ve yabancı uzmanlar genelde olumlu.  Ama, yerleşiklerin döviz alımı ve 1-2Ç2021’de daralması güç gözüken cari açık TL’nin kıymet kazanması önünde güçlü pürüzler. Dolar/TL’de 7.00 amacına erişmek için Erdoğan’ın ıslahat paketi açıklaması kıymetli olacak.

Deniz Yatırım’dan Orkun Gödek, “TL’nin Kasım 2019’dan bu yana birinci sefer paritede 200 günlük hareketli ortalamasının aşağısında kapanış gerçekleştirmesi uzun vadeli trendin test edilmesi ismine kıymetli bir gelişme. Fikrimiz, 6 Kasım haftasından bu yana paylaştığımız formda, paritenin 7.00-7.20 aralığına yanlışsız ilerleme gayreti halinde olduğu” dedi.

Kıbrıs İktisat Bankası “Dışarıda yaşanan optimistlik, haliyle içeriye de yansıdı. Dün USDTRY kuru, haftalardır ön plana çıkardığımız 7,24 (Ağustos 2018 Papaz Brunson zirvesi) test etmesi akabinde teknik düzeyden gelen alımlarla günü 7,30’lu düzeylerden tamamladı. Optimist hava sürerse, bir sonraki durak 6,85 olarak düşünülebilir. Bu ihtimali çok da zayıf görmüyoruz” sözünü kullanırken, riske de işaret etti:

“Masanın altın kuralı da değişmemiş: Yurtiçi yerleşikler döviz alırken, yurtdışı yerleşiklerin ise Türk Lirası varlıklara ilgisi devam ediyor. 6 Kasım haftasına nazaran bakılırsa (hakemin kırmızı kart göstererek iktisat idaresinde oyuncu değişikliği yapması), yabancının TL varlıklarda (hisse ve devlet tahvili) portföyü 13 milyar dolar arttı. Misal periyotta TCMB’nin brüt döviz, ve altın rezervleri de 8 milyar dolar artış kaydetmiş”.

QNB Finansbank şu yorumu yaptı: “USD/TL dün 7.30 düzeyinde başladıktan sonra risk iştahındaki güzelleşme sayesinde 7.25’in altına kadar geriledi. Daha sonra global dolar hareketine paralel yükselse de kur bu sabah 7.32 düzeyine geri geldi. 5 yıllık Türkiye CDS’i değişmeyerek 312 baz puan oldu. 2 yıllık tahvil faizi de %14.59 ile yatay seyretti.

Bugün Aralık ayı Hazine nakit gerçekleşmeleri açıklanacak. Bizim Hazine’nin borçlanma ve TCMB ile kamu bankalarındaki nakit hareketinden yaptığımız varsayıma nazaran bütçe açığı 52 milyar TL ile geçen yılın birebir ayındaki 36.8 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşecek. Bu da 2020 yılı bütçe açığının GSYH’ya oranının %3.8 olacağına işaret ediyor. Açık evvelki yılki %3.0’e nazaran artsa da Yeni İktisat Programında merkezi idare bütçesi için varsayım edilen %4.9’un bariz olarak altında kalmış olacak”.

TAHLİL: Islahat Paketi kaide

Abdülkadir Selvi’ye nazaran, Adalet Bakanı Gül  tarafından hazırlanan Islahat Paketi  Başkan Erdoğan tarafından bedellendiriliyor. Lakin, ıslahat paketinin içeriği hakkında bilgi akımı çok zayıf.  Türkiye ıslahat telaffuzunu uzun vakittir tekrarlıyor, ancak klasik manada ıslahat olarak tanımlanacak bir adım da atmadı. Hala piyasalardaki optimistlik büyük ölçüde bilhassa swap kanalından giren carry trade yatırımları tarafından taşınıyor.

Yerleşiklerin TL’ye dönmesi ve daha uzun vadeli dış yatırım gelmesi için ıslahat paketinin ABD-AB’yle sıkıntıları gidermeye ve içerde vatandaşın yargıya inancını artırmaya yönelik olması gerekiyor. Bu paket yanında, İktisat Bakanı Lütfi Elvan’ın da bir an evvel Maliye Politikası’nın enflasyonu nasıl düşüreceğini açıklaması gerekiyor.

Risk olarak, Saray’ın BÜ’deki şovlara sert reaksiyonu, ve artık Batı’da sembol hale gelen Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala üzere isimleri mahpusta tutması, ıslahat telaffuzunun kredibilitesine gölge düşürüyor.

Şayet ikna edici bir ıslahat paketi açıklanıp uygulanmazsa, TL’de paha karı  global piyasların dayanağıyla LAKİN Mart ortasına kadar sürebilir. Mart’ta ABD-AB’den ek yaptırım gelebileceği derdi ile sıcak para kaçışı mümkün.

Son olarak, tüm küresel fonların zayıf dolar ve düşük faizler temasına inanarak Gelişmekte Olan Piyasalara yatırımlarını süratle artırdıklarını görüyoruz. Dolar ve faizler konusunda fonlar kadar kesin görüşlerimiz yok, Biden’ın icraatı ABD faizlerini yükseltebilir, dolara da takviye verebilir.

Türkiye’nin Ocak-Mart olarak varsayım ettiğimiz fırsat penceresini çok âlâ kullanması gerekecek.

 Dolarda 6,85 hayal mi? | Işık Ökte

Dev yatırım bankalarından yeni Dolar/TL tahminleri…

Dr. Tuğberk Çitilci: Dolar yeni yılı nasıl açacak?

Yükselen Pazarlar 2021 Gerçeğiyle Yüzleşirken Değerlemelere Dikkat

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: