Finans

Dövizcilerin parası battı! Kapalıçarşı’da Foreks vurgunu

SPK’nın şikâyeti üzerinde savcılık ikisi şirket sahibi 4 kişi hakkında 5 yıla kadar mahpus istemi ile dava açtı. Mahkemenin talebi ile hazırlanan 23 sayfalık uzman raporunda, sanıkların müşterilerin haberi olmadan ikinci bir hesapla milyonlarca dolar ziyana uğramalarına neden oldukları kaydedildi.

Hürriyet’in haberine nazaran İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) yaptığı kabahat duyurusu üzerine açıldı. Yapılan kabahat duyurusu sonrası savcılık Kapalıçarşı piyasanın en önde gelen şirketlerine sahip olan Kapalıçarşı İdare Heyeti üyesi Fayik Özbey (47), kardeşi Hüsrev Özbey (54), yeğenleri Hakan Özbey (40) ile çalışanları Mesut Çelik (41) hakkında dava açtı. Sermaye piyasasında müsaadesiz faaliyet yürütmekle suçlanan 4 kişinin 5 yıla kadar mahpusu ile 10 bin güne kadar isimli para cezası talep edildi.

‘ORTAK HAREKET ETTİLER’

Dava evrakına giren SPK raporunda Ağabey Yatırım Holding, Özbey Altın, Venbey Yatırım, Venüz Döviz üzere Çarşı’nın önde gelen şirketlerinin adapsız foreks işi yaptıkları kaydedildi.

SPK uzmanlarının hazırladığı raporda “Özbey Kümesi şirketleri kaldıraçlı alım satım (Foreks) süreci yaptılar. Özbey Kümesi Şirketleri ortak hareket etti; kümenin tüm şirketlerine yayılarak bu süreçler yapıldı” denildi.

Raporda, anılan süreçlerin Fayik-Hüsrev Özbey kardeşlerin bilgisi dâhilinde yapıldığı kaydedildi. Raporda, günlük süreç hacminin 100 milyon doları bulduğu belirtildi.

MÜSAADESİZ YAPTILAR

SPK raporu yanı sıra belgeye giren uzman raporu sonrası mahkeme yeni bir eksper raporu alınmasına karar verdi.

Doç. Dr. Recep Ali Küçük, Doç. Dr. Ufuk Başoğlu ve Mali Müşavir Demir Onur Çelik’in hazırladığı 23 sayfalık eksper raporu mahkemeye sunuldu. Uzman raporunda şöyle denildi: “Dava konusu edilen süreçlerde sermaye piyasası mevzuatı kapsamında müsaadesiz bir aracılık faaliyetinin olduğu, yapılan süreçlerin foreks süreci kapsamında olduğu; sanıkların müsaadesiz kaldıraçlı alım satım aracılığı faaliyetinde bulunmak suretiyle sermaye piyasası kanununa muhalefet ettikleri sonucuna varılmaktadır.”

DÖVİZCİLERİN PARASI BATTI

Raporda yer alan şahit tabirlerine nazaran, sanıklar, müşterilerinden habersiz ikinci bir hesap açarak milyonlarca dolar ziyana uğratıldı. Raporda, 16 milyon lira ziyana uğratılan Yılmaz Döviz’in sahibi Aler Tuner’in yanı sıra, Fatih’te faaliyet yürüten V. Döviz, K. Döviz, D. Döviz, S. Döviz, B. Döviz, K. Döviz, T. Döviz üzere bir dizi firma ile A. B., İ. Ç., K. C., M. Ç. N. A. üzere isimlerin de ziyana uğratıldığı tarafında şahit sözlerine yer verildi. İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın bir sonraki duruşması ise önümüzdeki mart ayında yapılacak.

Kaynak: Hürriyet

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: