Ekonomi

Dr Fulya Gürbüz: Makro-ekonomi gündeminde enflasyon var

4 OCAK 2021, PAZARTESİ

ARALIK AYI ENFLASYON DATALARI

Tüketici Fiyat Enflasyonu (TÜFE) Kasım ayında aylık %2,30, yurt içi Üretici Fiyat Enflasyonu (Yİ-ÜFE) ise aylık %4,08 artış kaydetmiş; yıllık bazda artışlar ise sırasıyla %14,03 ve %23,11 olmuştu. 2020 yılı Aralık ayı Gerçek Kesim İnanç Endeksi dataları imalat kesiminde üretim maliyetlerinin zayıflayarak da olsa artmaya devam ettiğini, satış fiyatlarının ise gelecek üç ayda artmaya devam edeceğine işaret etmişti.  Küresel imalat kesimi ve hizmet kesimi PMI bilgileri Aralık ayında tedarik zincirindeki aksamaların hammadde fiyatlarını yükselttiğini, kelam konusu yükselişin global bazda ünite maliyetleri arttırırken satış fiyatlarına yansıtılmaya devam ettiğini ortaya koymuştu. Bunun yanında Türkiye’de imalat kesimindeki maliyetleri artıran en önemli faktör Türk lirasında yaşanan kıymet kayıplarıdır. Dolar/TL kurunun Aralık ayında evvelki aya nazaran %3,4, Euro/TL’nin ise %0,7 düşüş kaydetmesi bilhassa Yİ-ÜFE üzerindeki baskıyı azaltacaktır fakat hammadde ithalatında muhtemel fiyat artışları kelam konusu tesirin zayıf kalmasına sebep olabilir. Bloomberg HT Araştırma Ünitesi anketine nazaran Aralık ayında TÜFE’nin aylık %0,9, yıllık %14,2 artması bekleniyor. Merkez Bankası, 24 Aralık para siyaseti toplantısında enflasyonist baskılara dikkat çekerek siyaset faizini %15’ten %17’ye yükseltmişti.

 

ARALIK AYI GLOBAL İMALAT BÖLÜMÜ PMI BİLGİLERİ

IHS Markit tarafından birinci yayınlanan iddialara nazaran ABD, Avustralya, Euro Bölgesi, İngiltere imalat kesimleri Aralık ayında büyümeye devam etti. En büyük dış ticaret ortağımız olan Almanya’da Çin’den devam eden talep, ülkenin ihracatı ve imalat bölümü üretiminde artışı beraberinde getirdi. İngiltere’deki üretim artışında Brexit kaynaklı stok artışları, ABD’de ise iç talep kaynaklı üretim artışlarına dikkat çekildi.

Aralık ayında Türkiye’de hem Gerçek Kesim İnanç Endeksi (RKGE) hem de SAMEKS Sanayi Endeksi bilgileri siparişlerdeki artışa bağlı olarak sanayi üretiminde büyüme sinyalleri verdi. RKGE’nin alt ayrıntıları mevcut ihracat siparişlerinde evvelki aya nazaran düşüş kaydedildiğine işaret etse de bilhassa Almanya imalat bölümündeki büyümenin Türkiye’nin Aralık ayında ihracat hacmi üzerinde de üst taraflı tesir yaratacağını kestirim ediyorum.

 

ARALIK AYI DIŞ TİCARET BİLGİLERİ

Dış Ticaret Bakanlığı Aralık 2020 dış ticaret bilgilerini açıklayacak. Kasım ayında ihracat 16,1 milyar dolar, ithalat 21,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2020 yılı birinci 11 ayında toplam 151,3 milyar dolar ihracat, 197,6 milyar dolar ithalat hacmi kaydedildi. Aralık ayında sanayi bölümüne ilişkin olumlu sinyaller ithalat ve ihracatta evvelki aya nazaran artışa işaret ediyor.

 

EKİM AYI FİNANSAL KESİM DIŞI FİRMALARIN DÖVİZ KONUMU

2020 yılı Eylül ayında finans dışı firmaların döviz varlıkları 130,8 milyar dolar, döviz yükümlülükleri 293,1 milyar dolar olarak kaydedilirken, net döviz durum açığı 162,3 milyar dolar olmuştu. Kesimin net döviz konum açığı Şubat 2018’de 222,6 milyar dolar düzeyine kadar yükselmiş, o tarihten itibaren net döviz durum açığı azalma eğilimini korumuştur.

 

7 OCAK 2021, PERŞEMBE

TCMB VE BDDK, 31 ARALIK 2020 TARİHLİ HAFTALIK PARA VE BANKA BİLGİLERİ

Aşağıda yer alan tabloda mevduat ve kredi faiz oranları haricinde 25 Aralık 2020 tarihli para ve banka bilgileri gösterilmektedir. 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması sebebiyle mevduat ve kredi faiz oranları 18 Aralık 2020 tarihine aittir. 25 Aralık 2020 haftasında memleketler arası resmi rezervler evvelki haftaya nazaran 2,8 milyar dolar artış kaydetti; altın rezervleri haftalık bazda 1,0 milyar dolar, döviz rezervleri 1,8 milyar dolar arttı. Birebir haftada yabancı yerleşiklerin pay senedi portföyü 0,7 milyar dolar, tahvil portföyü ise 0,2 milyar dolar artış kaydetti.

para arzi 

8 OCAK 2021, CUMA

ARALIK AYI HAZİNE NAKİT BÜTÇE DATALARI

Hazine Nakit Bütçesi Kasım ayında 12,6 milyar TL fazla vermiş, 2020 yılının birinci 11 ayında toplam nakit istikrarı 135,1 milyar TL açık vermişti. Kelam konusu periyotta Hazine 222,7 milyar TL iç borçlanma, 7,1 milyar TL dış borçlanma gerçekleştirdi. Hazine Nakit Bütçe İstikrarı ile Merkezi İdare Bütçe İstikrarı genel olarak yakın sonuçlar vermektedir.

Dr. Fulya Gürbüz

Dr Fulya Gürbüz: İktisatta büyümenin anahtarı aşıda

Bilgi Meczubu yazdı:  Dış Borç – Cari Açık Sendromu

Üstadım Asaf Savaş Akat’tan Bendenize İktisat Dersleri—Hocam enflasyonu anlatıyor

Mahfi Eğilmez: Enflasyon Nasıl Düşürülür?

atilla yeşilada

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: