Haber

Dünya diken üstünde! Rusya-Ukrayna arasında savaşın fitili ateşlendi

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim her geçen gün daha da tırmanıyor. Ukrayna ordusundan bir askerin hayatını kaybetmesinin ardından kriz daha da derinleşirken Rusya’dan flaş bir hamle geldi. Rusya’nın balistik ve seyir füzelerinin fırlatılmasını da içeren stratejik nükleer tatbikatların başladığı açıklandı. Tatbikat sürecini Devlet Başkanı Putin canlı takip etti.

SAVAŞ ÇANLARI ÇALIYOR

Savaş çanlarının çalmaya başladığı bölgede son durum giderek karmaşık bir hâl almaya başladı. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale hazır olduğunu belirtirken ABD’nin aldığı kararı da duyurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Rusya ile yaşanan gerilime ilişkin önemli bir değerlendirme yaptı ve barış çağrısında bulundu. 

Caption

 

UKRAYNA: 2 ASKER ÖLDÜ, 4 ASKER YARALANDI

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından Donbass’daki son duruma yönelik yapılan açıklamalarda, bugün 2 askerin hayatını kaybettiği, 4 askerin ise ağır yaralandığı ifade edildi. Açıklamada otomatik silahlar, havan topları ve tanksavarlarla açılan ateş sonucu 70 kez sınır ihlalinin tespit edildiği duyuruldu. Ayrıca açıklamada durumun kontrol altında olduğu, gerektiğinde Rusya’ya aynı yolla cevap verileceği ifade edildi.
Öte yandan Ukrayna Ordusu, ayrılıkçılara ait bir İnsansız Hava Aracı’nın düşürüldüğü açıkladı.

AB UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDA TIRMANAN ŞİDDET OLAYLARINI KINADI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna sınırlarına geniş çaplı silahlı kuvvet yığmasının ciddi endişe kaynağı olmaya devam ettiği belirtildi.

“AB, Rusya’yı, Ukrayna sınırlarının yakınından askeri güçlerini önemli ölçüde geri çekerek gerilimi düşürmeye çağırıyor.” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu tırmanış, son günlerde Ukrayna’nın doğusundaki temas hattı boyunca artan ateşkes ihlalleriyle daha da kötüleşiyor. AB, Minsk anlaşmalarının ve uluslararası insani hukukun açık ihlalini oluşturan ağır silah kullanımını ve sivil bölgelerin rastgele biçimde bombalanmasını kınıyor. Ukrayna’nın devam eden provokasyonlar ve istikrarsızlaştırma çabaları karşısında temkinli tutumunu takdir ediyoruz. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Özel Temsilcisi’nin, mevcut gerilimleri yatıştırmak için Üçlü Temas Grubunu olağanüstü toplantıya çağırma önerisini destekliyoruz ve Grubun tüm katılımcılarını mevcut durumu diplomatik olarak ele almak için bu çabaya ortak olmaya çağırıyoruz.”

Rusya Ukrayna'da savaş sesleri

Açıklamada AB’nin provokasyonların olası bir askeri tırmanış için bahane olarak kullanılabilmesinden son derece endişeli olduğu belirtilirken, AGİT Gözlem Misyonu’na hareket özgürlüğü tanınması çağrısı yapıldı.

Açıklamada muhtemel yaptırımlara değinilerek, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik herhangi bir askeri saldırısı, ortaklarla koordine edilen kısıtlayıcı önlemler dahil büyük sonuçlara ve ciddi maliyetlere sahip olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

BIDEN: PUTIN UKRAYNA’YI İŞGAL KARARI VERDİ

Biden’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Ukrayna’daki ana okulunun bombalanması gerçekleşti. Rusya bunun Ukrayna tarafından yapıldığını iddia etti. Ukrayna’nın Donbas bölgesinde ciddi saldırıya hazırlandığı bilgisi yayılıyor. Bunlar temel mantığa aykırı ve gerçeğe uygun değil.

Rusya Ukrayna'da savaş sesleri

Rusya tarafından soykırım iddiaları ortaya atılıyor. Kanıt olmaksızın yayılıyor. Tüm bunlar Rusya’nın daha önce yaptığı tekniklere çok benzer. Ukrayna güçleri kendilerini çok iyi korudu. Rusların kendilerini savaşa çekmesine izin vermediler.

“RUSYA KİEV’İ HEDEF ALACAK”

Rus güçleri Ukrayna’ya saldırmak niyetiyle hazırlık yapıyor önümüzdeki günler içerisinde. Ukrayna’nın başkenti olan, 2.8 milyon masum insanın yaşadığı Kiev’i hedef alacaklarını bekliyoruz. Bir çatışma arzu ettiğimiz için değil. Bu tür bir hareketi engellemeye çalıştığımız için. Rusya bunu uygularsa çok ciddi felaketten mesul olacaktır. ABD, müttefiklerimiz ve NATO Ukrayna’nın topraklarını koruyacaktır. Asker göndermeyeceğiz ama Ukrayna halkına destek vermeye devam edeceğiz.

500 milyon dolarlık insani yardımı yapmıştık. Bu hafta ek garantilere 1 milyar dolara kadar destek açıkladık. ABD, müttefik ve ortaklarımız Ukrayna’yı destekliyor. Rusya Ukrayna’yı daha fazla işgal ederse ciddi yaptırımlar olur. Rusya diplomasiyi seçebilir. Dün gece 24 Şubat görüşmesi kabul edildi. Eğer Rusya taarruza geçerse diplomasiye kapıyı kapatmış olacak ve savaşı seçmiş olacaklar. Büyük bedel ödeyeceklerdir.

Amerikan halkı, Avrupa, transatlantik toplulukları, siyasi partilerimiz birleşmiş durumda. Özgür dünya birleşmiş durumda.

Zelensky’le çok kez görüştüm. Diplomatik bir çözüm arayışında. Nükleer silahlar kullanmayı uzaktan bile düşünmüyorum. Ancak daha ziyade odaklandığı konu dünyayı ikna etmek. Ne kadarı sadece tatbikat yapıyoruz demek için yapılıyor? Bu zihni okumak zor. Ancak Başkan Putin’in kararı verdiğini düşünüyorum. Putin işgale karar verdi.”

Rusya Ukrayna'da savaş sesleri

BIDEN, UKRAYNA KRİZİNİ GÖRÜŞMEK ÜZERE ULUSAL GÜVENLİK KONSEYİ’Nİ TOPLUYOR

Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, “Başkan Biden, Ukrayna’da gelişen durumu izlemeye devam ediyor ve sahadaki olaylar hakkında ulusal güvenlik ekibi tarafından düzenli olarak bilgilendiriliyor. (Ulusal güvenlik ekibi) Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceğini teyit ettiler.” dedi.

Biden’ın yardımcısı Kamala Harris’in Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı marjında müttefik ülke liderleri ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi aldığını kaydeden Psaki, “Başkan öğleden sonra Ukrayna’daki durumla ilgili Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayacak.” ifadelerini kullandı.

Biden, cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeye karar verdiği ve Rus ordusunun Kiev’e saldıracağını tahmin ettiklerini söylemişti.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI, ABD BAŞKAN YARDIMCISI İLE UKRAYNA MESELESİNİ GÖRÜŞTÜ

Almanya’da düzenlenen 58. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nın oturum aralarında ABD Başkan Yardımcısı Harris ile bir araya gelen Gantz, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından bir açıklama yayımladı.

Gantz, “Bu gece ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile bölgenin ve İsrail’in güvenliğine katkı sağlayan ülkeler arasındaki stratejik ilişkiler ve iş birliğine odaklanan önemli ve iyi bir görüşmem oldu.” ifadesini kullandı.

İran’ın nükleer silah edinmesini önleme çabalarından ötürü ABD’ye ve Başkan Joe Biden’e ülkesinin teşekkürlerini ilettiğini belirten Gantz, İran ile yapılacak herhangi bir anlaşmanın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının sıkı denetimine tabi olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Gantz, “İran’ın bizzat kendisi ya da bölgedeki kolları aracılığıyla yaptığı saldırılara karşı, bölgedeki istikrarı korumaya katkı sunan ABD’ye bunun için de teşekkür ettik.” dedi.

Gantz ayrıca Harris ile “İbrahim Anlaşması” olarak anılan ilişkileri normalleştirme anlaşmasının geliştirilmesi gerektiğini, Ukrayna’daki durumu ve Filistinlilerle güven inşa eden adımların güçlendirilmesi meselelerini ele aldıklarını kaydetti.

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu