Haber

Dünyada bir ilk! ‘İmkanı olduğu halde’ evden çalışmayıp işyerine gidene para cezası geliyor


Dünyada bir ilk! 'İmkanı olduğu halde' evden çalışmayıp işyerine gidene para cezası geliyor

Birleşik Krallık’ın parçası olan Galler’de koronavirüs vakalarının artmasını önleme tedbirleri kapsamında evden çalışma konusunda tavsiyeden zorunluluğa geçildi. Evden çalışma imkanı varken iş yerine gidenlere para cezası verilecek. Kurala uymayan çalışanlar 60 sterlin ödemek zorunda kalacak. İşçilerine ısrarla uzaktan çalışma izni vermeyen işverene de 10 bin sterline kadar ceza kesilebilecek.

Sputnik Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre; Galler hükümetinden yapılan açıklamada da şu ifadeler kullanıldı: “Virüsün yayılımını yavaşlatmak ve kamu sağlığını korumak için ilave önlemler alındı. Halkın mümkün mertebe evden çalışmaya yönlenmeleri konusundaki tavsiyemizi bir ileri seviyeye taşıyor ve kabul edilebilir bir gerekçe olmadığı müddetçe evden çalışılmasını yasal gereklilik haline getiriyoruz.”

GMB sendikası bu kararın ‘en fakir ve savunmasız işçileri’ etkileyeceği konusunda uyarırken İşçi Sendikaları Kongresi (TUC) ‘şoke ve endişeli olduklarını’ dile getirdi. GMB işverenlerin kendilerini korumak için suçu çalışanların üzerine yıkacağını belirtirken TUC “Çalışma yerinin seçimi işçinin değil işverenin sorumluluğundadır” açıklaması yaptı.

 

Kaynak: Haber Global

Source link

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu