Ekonomi

Efsane Cuma’ya 2 bin 49 TL harcadık

Efsane Cuma (Black Friday) ismiyle anılan alışveriş çılgınlığı e-ticaret sitelerinin yüzünü güldürdü. Pandemi nedeniyle mağazalara gidip alışveriş yapamayan vatandaş devayı e-ticaret sitelerinde buldu. Picodi’nin yaptığı araştırmaya nazaran, tüketicilerin yüzde 48’i giysi eserleri satın almayı tercih etti.

Online alışveriş sitesi Picodi’nin yaptığı araştırmaya nazaran, ülkemizde Efsane Cuma periyodunda ortalama 2 bin 49 TL harcama yapıldı. Araştırmada erkeklerin bayanlardan daha fazla harcadığı göze çarparken erkeklerin ortalama 2 bin 69 TL bayanların ise bin 993 TL harcadığı belirlendi.

Elektronik eserler istek gördü, kitap alt sıralarda kaldı

Araştırmaya nazaran, tüketicilerin neredeyse yarısı Efsane Cuma sırasında giysi alışverişine yönelirken elektronik eserler yüzde 35, ayakkabılar yüzde 32 oranında tercih edildi. Sıralamayı yüzde 19 ile spor eserleri ve kozmetik eserler takip ederken, kitapların ise yüzde 16 oranında tercih edildiği görüldü.

Dijital pazarlamaya yatırım yapan kazandı

Nüfusunun yüzde 74’ünün internet kullanıcısı olduğu ülkemizde kullanıcıların muhtaçlık duydukları eserleri daha düşük fiyattan ulaşabilmek için Efsane Cuma periyodunu beklediğine dikkat çeken EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, “Dijital pazarlamanın gücünden faydalanarak sundukları kampanyaları gerçek gaye kitleye ulaştırabilen e-ticaret siteleri bu devri daha verimli geçirdi. Dijital dünyaya ahenk sağlayan, bu bahiste yatırım yapan şirketler, şu anda ektiklerini biçiyorlar. Bu mevzuda yeni adım atan şirketler, rekabette öne çıkmak için dijital pazarlamaya daha çok yatırım yapmak zorunda.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: