Finans

Eğilmez açıkladı: Kurda oynaklığı gidermenin tek yolu….

Toplumun bir kısmının döviz kurları yahut faiz yükselirken bir bölümünün de kur yahut faiz düşerken kazandığını lisana getiren Ekonomist Mahfi Eğilmez, döviz kurları ve faizlerin fazla değişmediği devirlerde ise üretimde olan bölümlerinin yararlı çıktığını lisana getirdi. Eğilmez, blogunda döviz kurlarında ve faizlerde yaşanan dalgalanmalar sırasında kimlerin kazanıp kimlerin kaybettiğini tahlil etti.

gr1

Kur ve faizin fazla oynamamasının iktisat için en ülkü durum olduğunu belirten Eğilmez, bu oynaklığı gidermenin tek yolunun da iktisadın risklerini düşürmekten geçtiğini vurguladı.

“Riskler düşerse, kurun oynaklığı azalır hasebiyle enflasyon düşer. Enflasyon niyet de faiz de düşer” tabirlerini kullanan Eğilmez, Türkiye’nin bunu 2001-2009 yılları ortasında başardığına işaret ederek, “Çözüm yolu: Riskleri düşürmektir” dedi.

SICAK PARA TESİRİ

Eğilmez, kur yükselirken döviz alan ve düşmeden satan yerli tasarruf sahibinin kazandığını, sıcak para yöneticilerinin ise kur yüksekken gelip, kur fikir giderek çıkarlı çıktığını söyledi.

Eğilmez, “Son günlerde kurdaki düşüşte sıcak paranın önemli tesiri var. Türkiye, sıfıra yakın faizle kendi ülkelerinden kredi alıp buraya gelen ve kısa müddette önemli yarar elde edip gidenlerin yaptığı carry trade (düşük faiz getiren bir para ünitesi ile borçlanıp, yüksek faiz getiren bir para ünitesine yatırım yapmak) denilen süreçler için ülkü bir ortam sunuyor. Onlar kazanıyor, biz de yabancı fonlar geliyor kur düşüyor diye seviniyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Sözcü

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: