Haber

Ekrem İmamoğlu: “Bu liyakat seyahati devam edecek”

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, yaklaşık 30 bin kişinin başvurduğu itfaiye eri alım imtihanının yazılı kısmını geçip, spor parkurunda müsabakaya hak kazanan adaylarla bir ortaya geldi. İBB İtfaiyesi tarihinde, yangın söndürme dahil, arama-kurtarma faaliyetlerinde birinci kere misyon yapacak 50 bayan işçi alımı yapacaklarını aktaran İmamoğlu, adaylarla sohbet edip, parkurda gösterdikleri performanslara tanıklık etti. Toplam 250 itfaiye eri alımı için gerçekleştirilen imtihana, Türkiye’nin çabucak her bölgesinden iştirak olduğunu öğrenen İmamoğlu, “İBB’nin son yıllarına, 10, 15, 20 yılına bir bakın. Hiçbiriniz, bir işe alım ilanı diye bir şey gördünüz mü? Bakın yalnızca şuraya, 30 bin kişi, e-devlet üzerinden müracaat yaptı. Az evvel sorduk; Türkiye’nin farklı yerlerinden, İstanbul’dan kendini buraya hazır eden beşerler katılmış. Ne kimseye ömrünü sorduk ne kimseye partisini sorduk. Biz partizanlığı büsbütün söküp atmanın içerisindeyiz. Ve bunu başaracağız. Bu liyakat seyahati devam edecek” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 50’si bayan olmak üzere, toplam 250 itfaiye eri alımı için e-devlet üzerinden ilana çıktı. Ağır ilgi gören ilana, toplam 29 bin 238 kişi başvurdu. Aranan kaideleri sağlayan 6 bin 688 şahıstan, 1.007’si, yazılı imtihana davet edildi. Yazılı imtihana giren 632 adayın tamamı için Yenikapı Miting Alanı’nda spor parkuru oluşturuldu. Bu adaylardan 250’si, spor parkurunda gösterecekleri performanslarına nazaran İBB İtfaiyesi bünyesine alınacak. Adayları bu güçlü günlerinde yalnız bırakmayan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, bayan adayların spor parkurunda yaptıkları uğraşa tanıklık etti. İBB Genel Sekreter Yardımcıları Murat Yazıcı ve Yılmaz Öztürk ile İtfaiye Daire Lideri Remzi Albayrak’ın eşlik ettiği İmamoğlu, adayları, “Güçlü bayanlar, beğenilen geldiniz” kelamlarıyla selamladı.

“KADIN KONTENJANI AÇMANIN KEYFİNİ YAŞIYORUM”

İtfaiye eri adaylarla sohbet eden İmamoğlu, Türkiye’nin farklı yerlerinden iştirak olduğunu öğrenince, “Tam da istediğimiz bu. Ayağınıza sıhhat. Birincisi şu: Bayan kontenjanı açmanın keyfini yaşıyorum. Sizin de burada elinizden geleni yapacağınıza ve hak edenin kazanacağına olan inancım var. Şundan zerre kuşku etmeyin ki; burada hak eden kazanacak. İkincisi; Türkiye’nin her yerinden bu adil sisteme eşlik etmeniz beni çok memnun etti” tabirlerini kullandı. Bu sırada ortaya giren bir erkek aday, “Başkanım, ona olan inancımız için buradayız. Bundan emin olabilirsiniz” dedi. İmamoğlu, bu katkıya, “Çok keyifli oldum. Muvaffakiyetler diliyorum. Lakin şunu bilin: Bu liyakat seyahati devam edecek. Bugün burada olamasa da bir gün yolumuz buluşacak. Bunu unutmayın” cevabını verdi.

KUCAĞINDA BEBEĞİYLE ŞANLIURFA’DAN KATILDI

Sırasının gelmesini öteki bir alanda bekleyen adaylarla da bir ortaya gelen İmamoğlu, onlara, “Akrabam yok değil mi aranızda? ‘Tanıyoruz’ diyen yok, değil mi aranızda? Unutmayın; emeğinizle ve kendi başarınızla buradasınız. Kazandığınızda da kendiniz olduğunuz için kazanacaksınız. Bu memlekette, hiçbir idarecinin lütfuna gereksiniminiz yok” kelamlarıyla seslendi. Bu sırada İmamoğlu, adaylar ve iştirakçi yakınları ortasında farklı diyaloglar da yaşandı. Kucağında 6 aylık bebeği Aden Lina olduğu halde seçmelere katılan Kübra Alkan’ı gören İmamoğlu, itfaiye eri adayla sohbete girişti. Alkan, İmamoğlu’na, eşinin de itfaiye eri olduğunu ve seçmelere Şanlıurfa’dan katıldığını aktardı.

“HÜSEYİN’İN TORPİLİ BÜYÜK; KENDİSİ!

”Kız kardeşine eşlik eden aday yakını Hüseyin Ün ise hislerini, “Ben de geçen yıl bu vakitlerde, misal yollardan geçerek İBB’ye inşaat mühendisi olarak atandım. Burada çalışmaktan ötürü çok memnunum. Kardeşimin başında soru işaretleri vardı. Katiyen tavsiye ettim. Şu an da her adaya yürekten söylüyorum ki, burada çok adil ve liyakate dayalı bir alım olacak. Kamuda işçi temininde liyakati tüm Türkiye’ye örnek yaptınız” diye lisana getirdi. İmamoğlu’nun bu kelamlara cevabı, “Hüseyin’in torpili büyük. Söyleyeyim mi? Kendisi, kendi emeği. Çalıştı, başardı. Artık aramızdaymış. Ne hoş. Memnun oldum, onur duydum” oldu.

“KADIN VE ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİNİ HER ALANDA YAŞAMALI”

İmamoğlu, ziyaretiyle ilgili değerlendirmeyi de spor parkuru çadırında yaptı. “İlk kez itfaiye kurumumuzda bayan çalışan da alacağız” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:“Bizim için de çok heyecan verici. 250 kişi alınacak, bayanlar için 50 kişilik kontenjan ayırdık. Bir sonraki evrelerde da ek olarak, yaklaşık 500 kişi için, bakanlık onay verdi. Onunda imtihanı 2021 içerisinde devam edecek. Zira itfaiye kurumumuzda uzun vakittir böylesi bir alım yapılmadı. Böylesi bir ortamı yaratmak istedik. Afet için, sarsıntı için, yangın için, büyüyen İstanbul nüfusu için bu türlü bir alıma gereksinim var. Hasebiyle, onları yerinde ziyaret etmek istedim. Bilhassa bayanların heyecanını yaşamak istedim. Zira ben de heyecan duyuyorum. Bana nazaran bayan ve erkek fırsat eşitliğini her alanda yaşamalı. Kaldı ki bayanın da çözebileceği birçok bahis ve sorun var; bilhassa itfaiyenin müdahale anlarında. Böylesi hoş bir çabayı ortaya koyan bütün iştirakçilere muvaffakiyetler diliyorum.”

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ait sorularını da burada yanıtladı. İmamoğlu, “Bir müddettir toplumsal medyada sirkülasyona giren bir görüntü var. CHP Vilayet Lider Yardımcısı’nın işe alım süreciyle ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili. Bu görüntü, takımlaşma ve liyakat hususlarında tartışmaya yol açtı, değerlendirmelerinizi alabilir miyiz.” sorusuna şu karşılığı verdi:

“PARTİZANLIĞI HER KORİDORUNA SOKTULAR BU KURUMUN”

“Bırakın böylesi bir tartışmayı; İBB uzun yıllardır birinci kere adil bir biçimde insan kaynağı edinim süreçlerini paylaşıyor. Burada olan, olmayan herkese soruyorum. İBB önünde daha evvel bir müracaat kuyruğu gördünüz mü; hatırlıyor musunuz? Herkes bir hafızasını denetim etsin. İkincisi; İBB’nin son yıllarına, 10, 15, 20 yılına bir bakın. Hiçbiriniz, bir işe alım ilanı diye bir şey gördünüz mü? Bakın yalnızca şuraya, 30 bin kişi, e-devlet üzerinden müracaat yaptı. Bine yakını kabul gördü. Bu yarışın içinden de hak eden sürecin içine dahil olacak. Az evvel sorduk; Türkiye’nin farklı yerlerinden, beşerler katılmış. Ne kimseye hayatını ne partisini sorduk.İnsanlar ne yapıyorlarsa, karşısındakini kendisi üzere bilirler. Ne yazık ki bugüne kadarki siyaset müddetince, geçmiş periyotlarında partizanlığı her koridoruna soktular bu kurumun. Biz de bunu büsbütün söküp atmanın içerisindeyiz. Ve bunu başaracağız.”

“İŞE ALDIĞIMIZ BEŞERLER ORTASINDA HER PARTİDEN ŞAHISLAR VAR”

“Ben, âlâ biliyorum ki, sağır sultan duymuştur. Güzel biliyorum ki, malum siyasal parti iktidar iken, burada o partiye üye olmadan hiç kimsenin işe giremediğini duymayan kalmadı, Türkiye’de. Dünya bile duyuyor artık. Bu kadar acı bir süreç yaşattılar. Biz ise çağdaş, adil bir periyodu başlattık. Bakın; liyakat zincirini kırdıkları için ülkenin gençleri mutsuz. ‘Ben bu ülkeyi, fırsatını bulsam terk ederim’ diyenler, neredeyse üçte ikisi gençlerin. Öylesi bir ortam yaşıyoruz. Biz, bunu bilakis çevirmeye geldik. Doğrudur, bizim aldıklarımız içerisinde Cumhuriyet Halk Partili var, Düzgün Partili var, Saadet Partili var, HDP’li de var, MHP’li de var. Bir şey söyleyeyim mi size? Bizim aldıklarımız içerisinde AK Partili de var. Umurumuzda değil; bizim insanımız. Kâfi ki buraya liyakati ile girsin. Ne yaptılar da devlete girdiler? KPSS puanına nazaran sıralama yapıldı. O sıralamaya nazaran beşerler buraya geldi, katıldı. Bin tane insanımız yarışacaklar. Müsabakanın yalnızca sportif tarafı yok, öbür kulvarları da var. Bütün bunlar sonuçlanacak, akabinde 250 kişi alınacak.”

“HİÇBİR DEĞERİ OLMAYAN DEDİKODULAR”

“Bütün işlerimizi bu türlü yapıyoruz. Lakin onlar ne yaptılar, nasıl devrettiler? Bir örnek daha vereyim size. İki seçim ortası, o kadar sokaklardaydık, caddelerdeydik, birlikte geziyorduk, bizi ya da rakibimizi takip edenlerdendiniz. Hiçbiriniz, o iki seçim ortası eleman alınıyor diye bir ilan gördünüz mü? Görmediniz, duymadınız. 2 bin 500 insan niçin alındı? Kimdi onlar? Oy için mi? Onlara da üzülüyorum. Yeniden o devirde 400’e yakın İSKİ’ye, memur alımı yapıldı. Bir taneniz, rastgele bir imtihan duydu mu? Bakın biz, misyona başladığımızdan beri bu türlü yönetiyoruz. Onlar boş işler. Benim nazarımda hiçbir değeri olmayan dedikodular, münazaalar, konuşmalar.”

“TOPLUM, BAYAN EMEĞİYLE ZENGİLEŞİR”

İmamoğlu, “Yapılan bayan istihdamı çalışmaları örnek olur, bu hususta daha fazla adım atılır mı” sorusunu, “Tabi, her alanda. İtfaiye, tahminen bunun bir tarifle ‘nirvanası’ diyebiliriz. Yani en sıkıntı kulvarı diyebiliriz. Biz, bunu burada yapıyorsak, her yerde yapacağız. Bayan emeğini toplumda eşit düzeye taşımadığınız vakit, o toplumun zenginleşmesi de mümkün değil. O toplumun yarınlara dönük yeterli bir kuşak yetiştirmesi de mümkün değil. Evvelce bu eşitlik vardı. Nerede vardı? Kırsalda vardı. Kırsalda bayan erkek bir arada, omuz omuza tarımda rençberlik yapıyorlardı. Fakat kente geldikten sonra, bu eşitlik bozuldu. Yani artık yüzde 85’i, neredeyse kimi yerlerde yüzde 90’ı kentlerde yaşıyor ve bu kentlerde dönüşen nüfusun ne yazık ki en çok mağdur ettiği kitle bayanlar. Ve bayanlar çalışmaz ise o konutta huzur olmaz ki, bayanlar çalışmaz ise o konutta zenginlik olmaz ki.Yarın zabıta ilanlarımız da başlayacak. Göreceksiniz, orada da bu manada bir kontenjanımız olacak. Bayanların, erkekler kadar başarılı olacağına yüzde 100 inanıyorum. Biz, buna örnek olursak -ki, olacağız, oluyoruz da- bütün kurumlar buna hassasiyet gösterecek. Göstermeyen kurumlara da bayan hesap soracak. Bayanın hesap soracağı bir tahlil sürecini aslında onlara sağlamış oluyoruz. Bu da değerli bir kriter bizim için” cevabını verdi.

İSTANBUL – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: