Ekonomi

El Salvador’da Bitcoin’i kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak

El Salvador, tarihi bir karara imza atarak, Bitcoin’i resmi para olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. Yeni yasa, bugün ülkede yürürlüğe girdi.

Halkın ve işletmelerin karara tepkisi üzerine hükümet BTC’yi kabul etmeyen işletmeleri cezalandıracağı açıklandı.

EL SALVADOR BAŞKANI ALINAN KARARDA ISRARCI

El Salvador Başkanı Nayip Bukele’nin hukuk danışmanı olan Javier Argueta, yeni yaptığı bir açıklamada Bitcoin (BTC) ile işlem yapmayı ve ulusal Chivo cüzdanını kullanmayı reddeden işletmelerin Tüketici Koruma Yasası kapsamında cezalandırılacağını belirtti.

CEZANIN GÜNDEME GELMESİ BITCOIN’İ GÖNÜLLÜ OLARAK KULLANILABİLECEĞİNE DAİR BİLGİ İLE ÇELİŞTİ

Argueta’nın bu açıklaması, Nayib Bukele’nin Bitcoin’in gönüllü olarak kullanılabileceğini belirten Twitter gönderisine ters düşüyor: “Birisi nakit taşımaya devam etmek, Bitcoin’e dahil olmamak istiyorsa bunu yapmaya devam edebilir.”

nayip bukele 1822

EL SALVADOR’DAKİ BİTCOİN KARARI GERİ TEPTİ

Bu çelişki, ülkedeki muhalefet tarafından da eleştirildi. FLMN partisi temsilcisi Anabel Belloso, hükümeti yalan söylemekle suçladı.

bitcoin 2320

VATANDAŞLAR YASAYI İSTEMİYOR

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir ankette de El Salvadorlu vatandaşlarının yüzde 70’inin Bitcoin (BTC) yasasını desteklemediği ortaya çıkmıştı. Birçok kurum ve kuruluş da yasalara karşı yapılan protestolara destek vermiş ve yasanın ekonomik zarara yol açacağını belirtmişti.

BITCOIN’İN OLAYLARDAN NASIL ETKİLENECEĞİ MERAK EDİLİYOR

Bitcoin’in yasal para olarak görülmesini önce gönüllü olacağını bildirip, sonra da uygulamayı yapmayanların cezalandırılacağı haberi para biriminin küresel değerini tartışmaya açtı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: