Ekonomi

Elektrik dağıtım bedeline yüzde 16 artırım yapıldı

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yılbaşından Nisan ayına kadar geçerli olacak elektrik tarifelerini Resmi Gazete’de açıkladı. Tüketicilerin elektrik faturaları Ocak, Şubat ve Mart aylarında meskenlerde ve iş yerlerinde yüzde 6 daha yüksek olacak. Böylelikle 2020 yılının Ocak ayında kiloWattsaat başına meskenler için 0,71 TL, iş yerleri için 0,95 TL olan elektrik fiyatları sırasıyla 0,80 TL ve 1,06 TL oldu. İş yerleri için elektrik ünite fiyatları birinci sefer 1 TL’yi geçti. Fakat tüketiciler elektrik tedarikçisi değiştirerek ortalamada yüzde 17 tasarruf etme fırsatı bulunuyor.

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak elektrik ünite fiyatlarını açıkladı. Elektrik tedarikçileri karşılaştırma internet sitesi encazip.com’un derlediği bilgilere nazaran elektrik fiyatları faal güç bedeli; konut, ticarethane ve sanayi için artış oranları sırasıyla yüzde 1,26, yüzde 2,82 ve yüzde 3,35 halinde oldu. Bunun yanı sıra son günlerde sıkça tartışılan dağıtım bedeline tüm bu abone kümeleri için yüzde 16 oranına artırım yapıldı. Elektrik gücü bedeline yapılan artışın hudutlu kalması ve elektrik faturalarına yansıtılmakta olan güç fonu bedelinin düşürülmesi ile tüketicilere yansıyacak artış oranı yüzde 6 oldu.

Bir evvelki ay elektrik faturalarında dağıtım bedeli dahil, vergiler hariç ünite fiyatı 0,6051 TL olarak gören konut tüketicileri bu ay ünite fiyatı 0,6441 TL olarak görecek. İş yerleri için ise bu fiyat 0,7999 TL’den 0,8511 TL’ye yükselmiş olacak.

Elektrik ünite fiyatı 1 TL’yi aştı, tedarikçi değiştirenler için 1,5 yıl evvelki fiyatlar geçerli

Yapılan son artışla birlikte mesken ve iş yeri tüketicileri geçen yılın Ocak ayına nazaran yüzde 12 daha fazla elektrik faturası ödeyecek. Fakat elektrik tedarikçisini değiştirerek daha uygun tarifelere geçenler bu artışlardan çok daha az etkilenme bahtına sahip. Tekrar EPDK tarafından alınan kararla 2021 yılında tedarikçi değiştirebilecek tüketicilerin alt tüketimini belirleyen serbest tüketici limiti 1200 kWh yıllık tüketim olarak belirlendi. Bu da aylık yaklaşık 79 TL elektrik faturasına karşılık geliyor. Yani en az 79 TL elektrik faturası ödeyenler tedarikçi değiştirerek artırımlardan daha az etkileniyor. Bilhassa kiloWattsaat başına elektrik ünite fiyatı 1 TL’yi geçen iş yerleri böylelikle yüzde 17 oranına kadar daha ucuz fiyattan elektrik kullanabilirken, encazip.com verilerine nazaran 2019 yılının Ekim ayındaki ünite fiyatlardan daha düşük fiyattan elektrik faturası ödeme bahtını elde edebiliyor.

Tedarikçi değişikliği artık çok daha kolay

EPDK’nın tüketiciler lehine daha evvelce yaptığı bir öbür güncelleme ise tedarikçi değişikliği süreçlerini epey kolaylaştırmak oldu. Buna nazaran aralıklı kontratlarla evraksız olarak yapılabilen tedarikçi değişiklikleri süreçleri epey hızlanırken tüketiciler artık 5 dakikadan kısa bir müddette tedarikçi değişikliği yapabiliyor. Tıpkı vakitte tedarikçi değiştirirken ortaya çıkan yüksek evrak maliyeti de ortadan kalktığı için tüketiciler buradan da tasarruf etmiş oluyor.

26 milyon tüketici elektriği daha hesaplı kullanabilecek

encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, encazip.com olarak yeni yılda milyonlarca tüketicinin tasarruf etmesine aracılık etmeyi hedeflediklerini söylüyor: “Fiyatlardaki artışın yansıması, tedarikçi değiştiren tüketicilere çok daha hudutlu oluyor, şu anda hür piyasadaki fiyatlara nazaran tedarikçi değiştiren bilhassa iş yeri tüketicileri geçen yılın Ekim aynın fiyatlarından daha düşük fiyatlarla elektrik kullanabiliyor. EPDK’nın serbest tüketici limitlerini düşürmesiyle de tedarikçi değiştirebilen tüketicilerin sayısı değerli düzeyde arttı ve artık yaklaşık 26 milyon tüketici artık elektriği daha hesaplı kullanabilecek, fiyat artışlarından daha az etkilenecek. Tüketiciler kesinlikle özgür piyasa fiyatlarını ve elektrik tedarikçilerini takip ederek daha ucuz ünite fiyattan elektrik kullanmayı alışkanlık haline getirmeli” biçiminde konuştu.

*Tüm ünite fiyatlar, Ulusal Elektrik Tarifesi dağıtım sistemi kullanıcıları AG (alçak gerilim) baz alınarak hesaplanmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: