Ekonomi

Elektrik dağıtım şirketleri borç batağında!

Halk da endüstrici de karanlıkta kaldı. Yurttaşın elektriği borçtan kesildi. Elektrik dağıtım şirketlerinin bile borcu 7 milyar lirayı aştı. Son 10 günde 24 vilayet ve 43 ilçede elektrik kesintileri yaşandı. Kimi yerlerde kesinti karanlık saati aştı. Öğrenci ders çalışamadı, endüstrici üretemedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, hazırladığı “elektrik kesintileri” raporu ile son 10 günde en az 24 vilayet ve 43 ilçede elektrik kesintileri yaşandığını belirtti. Akın, büsbütün özelleştirilen elektrik dağıtımından 13 milyar dolar elde edilirken şirketlerin borcunun ise 7 milyara yaklaştığını aktardı.

Öne çıkan tespitler şöyle;

En az 24 vilayet

Ülke genelinde dondurucu soğukların tesirini gösterdiği periyotta en az 23 vilayet ve 43 ilçede uzun periyodik elektrik kesintileri yaşandı.

Sanayi olumsuz etkilendi

Gaziantep’te pek çok KOBİ’de elektrik kesintileri nedeniyle üretim yapamadı.

Günlerce sürdü

Bartın’da 250’nin üzerinde köy ve mahalleye uzun müddet elektrik verilemedi. Zonguldak’taki kesinti de birtakım bölgelerde 24 saatin üzerinde sürdü.

Eğitim koptu

Pek çok üniversite öğrencisi imtihan periyoduna denk gelen kesintilerle mağduriyeti arttı.

Sorumluluk şirketlerin

Elektrik kesintilerine neden olan altyapı arızalarını gidermek, özelleştirilen dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda. Türkiye’nin 21 bölgeye ayrılarak elektrik dağıtımının büsbütün özelleştirildi fakat ekonomik ıstırap yaşayan birtakım şirketlerin altyapı yatırımlarını yeteri kadar yapmadığı argüman edildi.

Borç batağındalar

Şirketlerin bankalardan 10 milyar dolar fiyatında kredi kullanmasının akabinde döviz kurundaki rekor artış nedeniyle ziyan ettiği ve bankalara olan borçlarını ödeyemedikleri kaydedildi. Dağıtım şirketlerinin yaklaşık 7 milyar dolar meblağında borçlarının bulunduğu aktarıldı.

cumhuriyet.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: