Finans

Endüstrici de borsacı oldu! Şimdi ‘hangi pay yükselir’ demeye başladılar

Dilek Güngör’ün Sabah’taki köşe yazısından alıntı

Borsa İstanbul rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor. Pandemiye karşın geçen yıl endeks yüzde 29.1 arttı. Borsada süreç gören payların yüzde 58’i yüzde 100 ve üzerinde kıymet kazandı.

Kıymetini en az ikiye katlayan 106 pay var. Geçen yıl yerli yatırımcı sayısı 1.9 milyona ulaştı. Aralıkta bile 100 bin yerli yatırımcı geldi.

Yabancılar da son aylarda dolar bozdurup pay senedi alıyor. Borsa İstanbul’u kendi ligindeki ülkelerle kıyaslarsanız hâlâ yüzde 54 daha ucuz. Bu da endeksin gidecek yolu olduğunu gösteriyor. Yani yakında 2.000 sayılarını duymamız şaşırtan olmaz.

Doğal hal bu türlü olunca, herkesin gözü de borsaya çevrilmiş durumda… Açıkçası evvelce arkadaş ortamlarında herkes ‘dolar ne olacak’ sorusunu yöneltirdi. Artık ‘hangi pay yükselir’ demeye başladılar.

Vatandaş bu kadar ilgi gösterir de iş dünyası durur mu?

Onlar daha büyük alım-satım yaptıkları için pay senedi öneren dealer’lara, WhatsApp kümelerindeki analistlere kurul önermeye başladılar. O kadar çok duyuyorum ki… Yükselecek pay senedi önerisi getiren dealer’e “Kazancın yüzde 10’u senin olacak” diyenleri…

En çok Avrupa’dan siparişi kesilen tekstilciler borsaya merak salmış durumda… Ellerindeki nakdi borsaya yatırıp, parayı ikiye katlama derdindeler.

Hatta ortalarında yurtdışı borsalara açılan bile var. Geçen bir tanesi Boeing payı almış! Koronavirüs tesiri havacılık paylarının tavan yapacağını düşünmüş olacak ki, Boeing payına yatırım yapıyor.

Vallahi ne diyeyim…

Kısa yoldan güçlü olma hayali herkesi cezbeder lakin dikkatli olunmazsa mağdur da eder
Kısacası, biz yeniden ikazımızı yapalım: Borsa kolay para kazanma yeri değildir. 3 aydan kısa vadeli süreçler yatırım değil, oyundur.

Birden fazla paya yatırım yaparak riski dağıtın. Ne iş yaptığını, mali yapısını bilmediğiniz şirkete yatırım yapmayın. Toplumsal medya ve forumlarda yer alan ‘tüyo’ haberlerine muhakkak prestij etmeyin. Kredili süreç yapmayın.

Sabah

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: