Haber

Engelli Vatandaşların İstiridye Mantarı Yetiştireceği Tesis Hizmete Girdi

Aliağa’da “üretimde ben de varım, aliağa’da manileri birlikte aşalım” projesi kapsamında engelli vatandaşların istiridye mantarı yetiştireceği tesis Aliağa Kaymakamlığı, Aliağa Belediyesi ve Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği işbirliğiyle Aliağa Belediyesi Fidanlığı içinde açıldı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar ve Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Başkanvekili İbrahim Erdemir’in imzaladığı protokolle kısa müddette mantar üretim tesisi kuruldu. 120 ve 42 metrekare olmak üzere 1 adet kompost odası,1 adet mantar üretim çadırı ve tam otomasyon sisteminin yer aldığı tesiste engelli vatandaşlar çalışacak. Eserlerin toplanması, paketlenmesi ve satışı Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği tarafından gerçekleştirilecek.

Engelli vatandaşların istiridye mantarı yetiştireceği tesisin açılışı İlçe Garnizon Kumandanı Albay Faruk Altun, Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lider Dilik, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Levent Yönten, Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Başkanvekili İbrahim Erdemir, siyasi parti ve STK temsilcileri ile engelli vatandaşların iştirakiyle gerçekleştirildi. İlçe protokolü kurdele kesitinin akabinde tesiste incelemelerde bulundu. Açılış merasiminde Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Başkanvekili İbrahim Erdemir, Aliağa Belediyesi Fen İşleri, Park ve Bahçeler ve Toplumsal Kültürel İşler Müdürlerine plaket takdim etti. Projeye takviye veren Ziraat Mühendisi Edibe İssi’nin plaketini ise Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar verdi.

Üretime Başladığımız İçin Memnunuz

Tesisin açılışıyla ilgili açıklamalarda bulunan Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Başkanvekili İbrahim Erdemir, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Kaymakamımız ve Belediye Liderimizle birlikte imzaladığımız “Üretimde Ben de Varım” projesinin gerçekleşmesinin memnunluğunu yaşıyoruz. Tesisimizi ilçe protokolümüzün iştirakiyle açtık. Üretime başlamak bizi son derece memnun etti. Birinci eserlerimizi bir hafta sonra alacağız.” dedi.

Hayata Daha Sıkı Sarılacaklar

Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Muhasip Üyesi Musa Pala ise, “Engelliler olarak her alanda olmaya çalışıyoruz. Bu projeyi hayata geçirirken Kaymakamlığımızın, Belediyemizin ve öbür sivil toplum kuruluşlarının büyük yardımlarını gördük. Burada çalışan engellilere toprak ve bitkiyle uğraşmak terapi manasında yeterli geliyor. Hayata daha sıkı sarılıyorlar. Bizim için bu tesisin kıymeti çok büyük.” biçiminde konuştu. Projeye takviye veren Ziraat Mühendisi Edibe İssi de bugüne kadar birçok projede yer aldığını belirterek, “Üretimde Ben de Varım” projesine yer aldığı için memnun olduğunu söyledi.

İZMİR – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: