Ekonomi

Erdoğan: Yılı yüzde 9 civarı büyümeyle kapatmayı öngörüyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından ekonomik gündeme ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, “Büyüme Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının temel şartı. Yılı %9 civarında büyümeyle kapatmayı ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan, toplantı sonrası şu mesajları verdi:

Seyahat gelirleri bu yılın haziran ayı itibarıyla yıllık yüzde 31 oranında artarak cari dengenin iyileşmesine önemli katkı sağladı.

Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız Döviz rezervlerimiz, 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır.

Milli gelirimizi bu yıl 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program dönemi sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız.

Nitelikli istihdamı oluşturan, cari açık üretmeyen, gelir dağılımı adaletini gözeten büyüme yapısını tesis edeceğiz.

Sanayi sektöründe teknoloji seviyesi yüksek sabit sermaye yatırımlarını ve doğrudan yabancı yatırımları özendireceğiz.

İstihdam hedefinin altını çizdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Vadeli Program kapsamında, istihdamın yıllık ortalama 1 milyon 170 bin kişi artmasını, işsizlik oranının kademeli gerilemesini hedeflediklerini bildirdi.

Erdoğan bütçe dengesiyle ilgili olarak da “Bu yıl bütçe açığı hedefimizi sene başında yüzde 3,5 olacak şekilde revize etmiştik. Sözümüzde durarak inşallah bu hedefi rahat bir şekilde yakalayacağız.”

Erdoğan, “Kamu taşıtlarının tedarikinde, kullanımında ve tasfiyesinde verimliliği artırmak için Kamu Taşıt Filo Yönetim Sistemini kuracağız.” ifadelerini de kullandı.

Erdoğan çeltik fiyatlarını da açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında çeltik fiyatlarına ilişkin açıklamalarda da bulundu. Erdoğan,”Ton başına baldo çeşidi için 5 bin 500 lira, Osmancık çeşidi için 4 bin 500 lira, Luna çeşidi için 4 bin lira alım fiyatı uygulanacaktır”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: