Ekonomi

Erhan Arslanoğlu: Yellen-Powell ikilisinin enflasyon kumarı

26 Ocak tarihinde ABD Hazine Bakanı olarak misyona başlayan Janet Yellen, Fed’in estirdiği rüzgarın yanına, hazine rüzgarını da ekleyerek piyasaların kısa vadede karşı durması çok sıkıntı bir hava yaratmış durumda. Fed son bir yılda bilançosunu yaklaşık 4 trilyon dolardan, 7,4 trilyon dolara getirdi. Önümüzdeki devirde de artırmaya devam edecek. ABD hazinesi 1,9 trilyon dolarlık maliye siyaseti takviyesini devreye sokacak. İleride hem uygulaması ile hem sonuçları çok tartışılacak, ders kitaplarına girecek, tarihin tahminen de en büyük genişletici para-maliye siyaseti birleşimi daha da güçlü bir periyoda girme hazırlığında.

Biden idaresi ABD’nin eşanlı 4 krizle karşı karşıya olduğunu düşünüyor. Bunlar; pandemi krizi, iklim krizi, artan sistematik ırkçılık krizi ve 50 yıldır biriken yapısal sıkıntıların yol açtığı ekonomik kriz. Siyasetler da öncelikli olarak bu problemleri çözmeye yönelik olarak oluşturuluyor. Bu krizler gelir dağılımı, yoksulluk, eşitsizlik, işsizlik üzere meseleler ile dışarıya yansıyor ve pandemi bunları daha da derinleştirmeye aday görünüyor. Büyük oranda ekonomik yansımaları olan bu sıkıntılarla çabada Yellen’a büyük misyon düşüyor. 26 Ocak tarihinden bu yana farklı vesilelerle yaptığı açıklamalar, Yellen’ın bunun gereğini yapmakta hayli kararlı olduğunu gösteriyor.

Yellen’ın verdiği bildirilerde temel bir vurgu var; “Çok büyük belirsizliklerle, krizlerle karşı karşıyayız, bu durum daha derin bir resesyona dönüşüp problemleri ağırlaştırabilir. Pandemi sonrası yaklaşık 22 milyon kişi işini kaybetti, bunların 10 milyonu hala işine dönemedi. 4 milyon kişi işgücü piyasası dışına çıktı. Bu gelişme cinsiyet, ırk ve gelir manasında eşitsiz bir formda oldu. Bu ailelerin çocukları eğitim faaliyetlerinde çok daha büyük aksama yaşıyor. Artan borç ve enflasyon tehlikesinin farkındayız, lakin artık bu adımları atmazsak ileride çok daha maliyetli bir tabloyla karşılaşabiliriz”. İleti çok net ve bunu uygulamakta kararlı bir Yellen var.

Fed’in esasen devam eden ve etmeye devam edecek olan genişletici para siyaseti ile Yellen’ın genişletici maliye siyaseti konusundaki bu kararlılığı birleşince finansal piyasalar başta pay senetleri olmak üzere haklı olarak coşkunluk içinde olmaya devam ediyor. Bu çoşku rezerv para niteliğiyle yalnızca ABD’de kalmıyor, emtia fiyatlarından, kripto paralara kadar birçok varlığa yansıyor.

Bununla birlikte, önümüzdeki devirde piyasaların çoşkusunu durdurabilecek birçok öge bulunuyor. Pandeminin aşılara karşın denetim altına alınamaması bu risklerden birisidir. İkincisi, Yellen’ın yüksek gelir kümelerinden ve sermaye çıkarlarından daha fazla vergi alma isteği, o gün geldiğinde piyasaların güzeline gitmeyecektir. Üçüncüsü, tekrar Yellen’ın kripto paralarla ilgili önemli düzenleme ve kontroller getirme taraftarı olmasıdır. Dördüncüsü, en kıymetlisi ve şu anda piyasaların en çok konuştuğu bu siyasetlerin enflasyonu önemli biçimde arttırma riskidir.

Yazının devamı burada.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: