Haber

Ermenistan-Gürcistan sınırında 5.3 büyüklüğünde deprem

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan’ın Türkiye sınırına yakın Shirak kentinde saat 21:25’te 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

KANDİLLİ 5,6 OLARAK PAYLAŞTI

Kandilli Rasathanesi ise Türkiye-Ermenistan sınırındaki depremin büyüklüğünü 5,6 olarak paylaştı.

KARS’A 30 KİLOMETRE MESAFEDE GERÇEKLEŞTİ

Ermenistan’da meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki deprem sonrası, deprem üssüne en yakın ilçe Kars’ın Akyaka ilçesi olurken, deprem Kars’ta da hissedildi.

Evlerinde oturan vatandaşlar deprem olunca sokaklara çıktı. Avizelerin sallandığını ifade eden vatandaşlar, “Avizeler sallandı. Birazda tedirgin olduk. Ondan sonra dışarı çıktık” dedi.

Van depremini yaşadığını belirten vatandaş, “Van depremini yaşadık ya 7.2’yi baya bir salladı. Lambalar oynadıktan sonra kendimizi dışarı attık” diye konuştu.

Öte yandan dışarı çıkan vatandaşlar korkudan evlerine girmeyerek soğukta bekliyor. Öte yandan AFAD ekipleri kent genelinde tarama yağıyor.

AFAD: KARS’TA DA HİSSEDİLDİ

AFAD, depreme ilişkin, “Ermenistan’da meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki deprem sonrası, deprem üssüne en yakın ilçemiz Kars’ın Akyaka ilçesi olup, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

IĞDIR VALİLİĞİ: OLUMSUZ DURUM YOK

Iğdır Valiliği meydana gelen deprem ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Iğdır’ımızda da hissedilen Ermenistan merkezli deprem ile ilgili olarak ilgili birimlerimize ulaşan herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun.”

NACİ GÖRÜR’DEN DEPREM AÇIKLAMASI 

Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür ise depreme ilişkin şunları söyledi:

“Arkadaşlar, Ermenistan-Gürcistan sınırında 5,6’lık deprem oldu. Rize çevresinde de hissedildi. Bu deprem muhtemelen Çıldır-Sevan Gölleri arasında uzanan doğrultu atımlı fay zonu ile ilişkili olabilir. Sevgiyle”

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu