Haber

Esed rejimi birliklerini savaşa dahil etmek istiyor

Rusya’nın Ukrayna işgali 23. gününde devam ediyor. Rus birlikleri yerleşim yerlerini hedef almaya devam ediyor. Bombardıman sonrası birçok sivil hayatını kaybetti.

İŞTE DAKİKA DAKİKA RUSYA UKRAYNA SAVAŞINDA SON GELİŞMELER

LVİV’DE ASKERİ HAVALİMANİ VURULDU

 Lviv güne 4 patlama sesi ve sirenler sesleri ile uyandı.  Bölgedeki kaynaklar askeri havalimanının vurulduğu belirtiliyor.

AVUSTRALYA PUTİN İLE BAĞLANTILI 2 OLİGARKI YAPTIRIM LİSTESİNE ALDI

 Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasından yazılı açıklamada bulunan Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta Rus tarafına uyguladıkları yaptırımları genişlettiklerini duyurdu.

Yeni yatırımlara oligarkların yanı sıra 11 Rus bankasını ve devlet kuruluşunu dahil ettiklerini açıklayan Payne, “Listede, Rusya Ulusal Varlık Fonu ve Maliye Bakanlığı yer alıyor. Son zamanlarda Rusya Merkez Bankası’nı dahil etmemizle birlikte, Avustralya şimdi Rusya’nın dış borcunu ihraç etmekten ve yönetmekten sorumlu tüm Rus Hükümeti kurumlarını hedef aldı.” ifadesini kullandı.

RUS OLİGARKLAR DERIPASKA VE VEKSELBERG LİSTEYE DAHİL EDİLDİ

Avustralya’da Rio Tinto tarafından işletilen Gladstone’daki bir alümina rafinerisinde hissesi olan oligarklardan Oleg Deripaska ile Beetaloo Havzası’ndaki bir gaz projesiyle ilgilenen Viktor Vekselberg’in, Avustralya hükümetinin yaptırım listesindeki 41 oligark ve aile üyesi arasında yer almaması tepki çekmişti.

Rus milyarderler Deripaska ve Vekselberg’in de yeni yaptırım listesine dahil edildiğini duyuran Payne, “Putin’e yakın oligarklar üzerindeki yaptırım baskısını artırmaya devam ediyoruz. Halihazırda hedefli mali yaptırımlar ve seyahat yasakları koyduğumuz 41 oligark ve birinci dereceden aile üyesine ek olarak, Avustralya, şimdi Avustralya’daki ticari çıkarlarıyla bağlantılı iki milyarder Oleg Deripaska ve Viktor Vekselberg’i listeye ekledi.” açıklamasında bulundu.

 

ZELENSKİ’DEN RUS ASKERLERİNE ÇAĞRI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinde savaşı başlatan Rusya’nın ordusuna katılmak isteyen paralı askerleri uyararak, “Uzun ömür, size kısaca teklif edilen paradan daha iyidir.” dedi. Rus ordusunun bazı ülkelerden paralı askerleri toplamaya çalıştığına dair bilgilere sahip olduklarını belirten Zelenski, “Ve şimdi herkesi, Ukrayna topraklarında işgalcilere katılmaya çalışacak herkesi uyarıyorum. Bu hayatının en kötü kararı olacak. Uzun ömür, size kısaca teklif edilen paradan daha iyidir.” sözlerini sarf etti.

‘KREMLİN ESED REJİMİNİ UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞA DAHİL ETMEK İSTİYOR’

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya Federasyonu’nun, Suriye’deki Beşşar Esed rejiminin emrindeki birlikleri Ukrayna’ya karşı savaşmaya getirmek istediğini öne sürdü. Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada “Kremlin, Suriye’deki Esed rejiminin birliklerini Ukrayna’ya karşı savaşa dahil etmek istiyor. Donarlarsa topçularımız onları ısıtır.” ifadesine yer verildi.

Son Dakika! Tarih 18 Mart 2022! Rusya Ukrayna savaşının 23. günü! Ukrayna: Esed rejimi birliklerini savaşa dahil etmek istiyor - Resim : 2

UKRAYNA HÜKÜMETİ, ÜLKEYİ YENİDEN İNŞA ETMEYİ PLANLIYOR

 Ukrayna hükümeti, dünyanın önde gelen yatırım şirketlerini, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle zarar gören altyapıyı yeniden inşa etmeye davet etti. Savaşın sona ermesinin ardından Ukraynalıların ülkelerini yeniden inşa edeceklerini kaydeden Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak, “Bu amaçla Ukrayna, Rusya Federasyonu tarafından ödenecek tazminatların yanı sıra uluslararası ortaklardan fon toplamayı planlıyor.” diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu