Finans

Faal büyüklüğü 594 milyar lira oldu

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, yılsonu finansal sonuçlarına ait açıklamasında, “2020 yılı, pandemi sürecinin tüm aksiliklerine karşın, kesintisiz hizmet sunma gücümüzü kanıtladığımız bir yıl oldu.

Bu periyotta gerek kredi ötelemeleri, gerekse tahsis edilen ek kredi limitleri vasıtasıyla, tüm imkânlarımızla gerçek bölüm ve hane halkına dayanak olmaya devam ettik. Yılsonu prestijiyle, nakdi ve gayrinakdi krediler yoluyla iktisada sağladığımız kaynak meblağı 485.1 milyar TL’ye ulaştı” diye konuştu.

YÜZDE 96’YA ÇIKTI

2020 yılsonu prestijiyle, toplam mevduat hacmi 368.9 milyar TL’ye ulaşan banka, vadesiz mevduatta da Türkiye’nin en büyük özel bankası olmaya devam etti.

Ana fonlama kaynağı olan mevduatın toplam pasif içindeki hissesi yüzde 62.1 düzeyinde oluşurken; maliyet odaklı bir yaklaşımla kaynak yapısını çeşitlendirmeye devam eden İş Bankası, mayıs ve kasım aylarında imzalanan mutabakatlarla toplam 1.6 milyar ABD doları fiyatında sendikasyon kredisi sağladı. Banka, yıl içerisinde ayrıyeten 750 milyon dolar fiyatında sermaye gibisi tahvil ihraç etti.

İş Bankası’nın dijital müşteri sayısı yılsonunda 9.2 milyona yükselirken, şube dışı kanallardan gerçekleştirilen süreçlerin toplam süreçler içerisindeki hissesi yüzde 96 düzeyine ulaştı. Banka, yılsonu prestijiyle, 6.8 milyar TL seviyesinde net kâr elde etti. Devir sonu prestijiyle sermaye yeterlilik oranı yüzde 18.7 düzeyinde gerçekleşen İş Bankası’nın özkaynak büyüklüğü ise 67.8 milyar TL seviyesinde oluştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: