Ekonomi

Fed tutanakları: ABD iktisadı güçsüz

BloombergHT’ye nazaran, ABD Merkez Bankası’nın (FED), Aralık ayı toplantısına ilişkin tutanaklarında üyelerin birçoklarının enflasyon risklerinin aşağı taraflı olduğu konusunda fikir belirttiği vurgulandı. ABD’de hizmetler PMI da yavaşladı.  Biden’ın ivedilikle ek mali takviye paketi açıklaması bekleniyor, ancak büyük merkez bankaları 2021’de  de para basmaya devam edecek.

Tüm üyelerin tahvil alımlarının suratının uygun olduğu görüşünde birleştiği belirtilen tutanaklarda, olay artışlarıyla birlikte iktisadın önümüzdeki aylarda yavaşlamasının beklendiği lisana getirldi ve birtakım üyelerin kredi imkanlarının sona ermesinden kaynaklı risklere dikkat çektiği belirtildi.

Foreks ise “Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 15-16 Aralık toplantısının  bugün yayınlanan tutanakları, ABD’de ekonomik aktivitenin devam eden  toparlanmaya karşın pandemi öncesi düzeyin epey altında olmaya  devam ettiğini ortaya koydu” tabirini kullandı.

Toplantıya katılanların tamamının Fed’in varlık alım programlarını iktisat için belirlenmiş olan gayelere yanlışsız “önemli ilerleme”  sağlanana kadar bağlı kalmayı sürdürmesi konusunda görüş birliğine vardıkları belirtilirken, “katılımcıların neredeyse tamamı” bazı  analistlerin savunduğu üzere uzun vadeli ABD Hazine kağıtlarına odaklanılması yerine, cari varlık alım karışımının korunmasını  desteklediler.

Tutanaklarda, “Katılımcılar iktisadın izleyeceği patikanın  virisün seyrine ve devam eden kamu sıhhati krizinin kısa vadede ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskıyı sürdürüp sürdürmeyeceğine bağlı olacağı konusunda görüş birliğine vardılar. Devam eden kamu sıhhati krizinin orta vadede ekonomik görünüm için kayda kıymet riskler  yarattığı vurgulandı” tabirleri yer aldı.

Bununla bir arada tutanaklarda, “bir küme katılımcının” Fed’in varlık alımlarını kademeli biçimde azaltmaya başlayabileceğini lisana getirdikleri ve sonrasında sürecin 2013 ve 2014’te uygulanan büyük ölçekli varlık  alım programı ile benzeri seyri takip edebileceği belirttikleri de  söz edildi.

YORUM

JP Morgan’a nazaran rezerv para merkez bankaları bu sene $5 trilyon daha tahvil alımı yapacaklar ki, bu ölçü finansal piyasalarda rallileri takviyeler. ABD özelinde, 4Ç2020 ve 1Ç2021 salgın yüzünden epeyce berbat geçecek, fakat, Biden idaresinin en az $2 trilyonluık bir dayanak harcaması ile 2Ç’te ekonomik canlanmayı başlatması bekleniyor.

Dün açıklanan ABD PMI hizmetler endeksi, aktivitenin son 3 ayın en düşük temposuna yavaşladığını ortaya koydu.  Manşet bir ayda 58.4’ten 54.8’e geriledi.  JP Morgan ve  İHS Markit tarafından derlenen küresel bileşik PMI da Aralık’da 53.1’den  52.7’ye geriledi, lakin dünya iktisadının hala genişlediğini gösterdi.

Öte yanda, ABD, Çin ve Avrupa’da yayınlanan sık frekanslı göstergeler Noel devrinde ekonomik faaliyetin gözle görülür ölçüde yavaşladığını ortaya koydu.

Dünya iktisadı yılın birinci çeyreğinde resmen resesyona girmese de, durağanlaşacak.  Fed başta rezerv para merkez bankalarının para musluklarını açık tutmaktan öbür devası yok.

Büyük Ekonomiler İçin 13 Trilyon Dolarlık Kriz Devri Borç Tahvili Vadesi Geldi

JP Morgan-Markit PMI: Küresel imalat sanayi genişlemeye devam ediyor

Washington’da dram Kongre ve piyasaları etkilemedi

Kudret Ayyıldır: 2021 YILI DÜNYA İKTİSADI KEHANETLERİ

atilla yeşilada

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: