Ekonomi

Fed üyesi açıklamasıyla Borsa’da sert kayıplar var

Fed üyesi Bullard’ın enflasyonla ilgili olumsuz yorumları sonrasında, ABD gösterge 10 yıllık tahvil getirisi %1.26’ya kadar tırmanırken, Dolar Endeksi de %0.2 kadar primli.  ABD’den gelen haberler Gelişmekte Olan Piyasaları çok üzmezken, BİST-100’de sert satışlar gözleniyor. TL’nin dolara karşı paha kaybı ve 2 ve 10 yıllık TL cvinsi devlet tahvillerinde getirilerin yükselişi de karamsarlığa eklendi. Küresel düzlemden gelen rüzgarlar yanında 3 öge daha piyasaların istikrarını bozuyor olabilir.

Investing müellifi Necdet Erginsoy piyasalarda öğlenden sonra yaşanan ani gelişmeleri  şöyle yorumladı:  Haftaya zayıf başlayan ABD Dolar Endeksi, gün içinde son 3 haftanın en düşük düzeyine gerilemesinin akabinde Fed yetkilisi Bullard’ın açıklamalarıyla yükselişe geçti. St. Louis Fed Lideri James Bullard, 2021’de ABD’de enflasyonun yükselmesini beklediğini, lakin denetim altında tutulacağını söyledi. Bullard, bitcoindeki yükselişin Fed siyasetlerini etkilemeyeceğini ve daha çok altına bir alternatif olabileceğini de belirtti.

ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentileri son ankette de %3 olarak devam etmişti. Fed ise muhtemel yükselişin süratli bir siyaset değişikliği yaratmayacağını çok sefer lisana getirdi. Buna rağmen beklentilerin artması ABD 10 yıllık tahvil faizlerini de son bir yılın tepesine çıkardı. Tahvil ve dolardaki artış ile paylara ve altına satış geldi ve endeksler düşüşe geçti. Bilhassa gelişen ülke borsalarındaki gün içi düşüş gelişmiş ülke borsalarından fazla.

Yurt içinde de gün içinde yükseliş yaşayan BİST 100, son saatte sert düşüşe geçti. Endeks günlük bazda %2,5 kadar kayıp verdi ve düzey 1.522 puana geriledi. BİST Bilgi Teknolojileri, BİST Kolay Metaller, BİST Spor ve BİST Odun, Kağıt & Baskı tarafındaki düşüş %3,5’e yaklaşırken BİST Bankalar %2,5 geriledi.

Dolar göstergesindeki yükselişle günün ikinci yarısında ruble, rand, peso ve TL, dolar karısında %1 geriledi. Günün birinci yarısında 6,8940’a gerileyen USD/TRY kuru 7,02’ye yükseldi.

Satışlar altına da yayıldı. BloombergHT’ye nazaran, Altın fiyatları, St. Louis Fed Lideri James Bullard’ın “Bu yıl enflasyonda yükseliş bekliyorum” kelamları sonrasında sert düştü. Gram altın, Dolar/TL ‘deki yükselişin global altın fiyatlarındaki düşüşü dengelemesiyle 405 TL civarında seyrediyor. Gümüş ise pazartesi günkü yükselişten sonra salı günü yüzde 1’den fazla bedel kaybetti.

Fed Lideri James Bullard’ın enflasyon ile ilgili yorumlarıyla birlikte ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizleri yüzde 3,7 civarında yükselerek 1,2535 düzeyine ulaştı. Yükselen tahvil faizleri sonrasında ons altın 1.825 dolardan sert bir düşüş ile 1.800 doların altına geriledi.

Satışlar BİST-100’e mahsus kalıp Gelişmekte Olan Piyasalar geneline yayılmadı.  Emtialarda bir süper-boğa döngüsü başlayacağı yorumları ile Latin Amerika FX dolara karşı güçlü, MSCI GOP Pay Endeksi’de 2021 doruklarında yatay.

Türkiye’de gözlenen ani satışların 3 nedeni daha olabilir. Birincinin, dolar/TL’nin çok fazla gevşemesi ardından TCMB’nin yakında döviz alım ihalelerine başlayarak, doları üst çekmesi mümkünlüğü yüksek.  İkinci olarak, Financial Times’a nazaran, kimi uzmanlar Brent petrolün 2021 yılında $100/varile erişmesini öngördü. Bu durumda, cari açığımız süratle genişler ve TL üzerindeki baskılar da artar.

Şimdi ABD ve AB yaptırımları riskleri piyasalarımızda fiyatlanmadı. Ama, CNBC.com’a nazaran yarın (Çarşamba-Perşembe) yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye’nin S-400 alımı da masaya yatırılcak. CNBC.com’a konuşan ABD NATO daimi temsilcisi Hutchinson “Türkiye bu bahiste bir orta yol bulunabileceğini düşünüyor, ancak mümkün değil” yorumunu yaptı.

FÖŞ anlattı:  ABD Tahvil Faizleri NİÇİN Türkiye İçin Değerli?

Bloomberg: TL rallisi Wall Street analistlerini mest etti

Risk iştahı coşunca, yatırım fonlarında nakit kalmadı!

Altın neden yükselmez: Altın ve gümüş fonlarından kaçış

atilla kitap 11

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: