Ekonomi

Fitch uyardı: TL hala kırılgan

Fitch Solutions’ın çalışmasına nazaran, gelişen piyasa kurları içinde yüksek getiri sağlayanlar, temel ekonomik zayıflıklarından ötürü 2021 yılında doların zayıflığından yeteri kadar yararlanamayabilecek.

Stratejist Nicolas Sopel, hazırladığı raporda “Yüksek getiri sağlayan kurlar, zayıf getiri sağlayan kurlara nazaran daha fazla temel kırılganlığa sahip ve Kovid-19’dan kaynaklı risklerin cazip değerlemelere rağmen bu kırılganlıkları artırmasıyla bu tema 2021’de ana tema olacak.” dedi.

Çalışmaya nazaran kırışgan yapıya sahip para üniteleri , Türk Lirası, Brezilya Reali, Rus Rublesi, Güney Afrika Randı, Meksika ve Şili Pesosu olarak listendi.  Fitch’e nazaran kelam konusu paralar Asya kurlarından daha fazla kırılgan.  Bu zayıflığın temelinde de makroekonommik göstergelerdeki sorunlare yatıyor: negatif gerçek faiz, cari ve bütçe olmak üzere ikili açıklar, yüksek düzeydeki dış borç.

Fitch geçmiş datalara bakarak, evvelden de yüksek getiri sağlayan gelişen piyasa kurlarının öteki gelişen piyasa kurlarına kıyasla daha düşük performans gösterdiğine dikkat çekiyor.  Yüksek getiri sağlayan kurların dolar güçlendiği vakit spot olarak daha fazla düştüğünün; ama dolar zayıfladığında çok az bir yükseliş kaydettiğinin altını çiziyor.

Bu sabah gelişmekte olan ülke para ünitelerinin birçok dolar karşısında yükselirken Türk Lirası ve Rus Rublesi güne olumsuz ayrışmayla başlamıştı. Seansın izleyen saatlerinde Türk Lirası dolar karşısında artıya geçti. ABD’li 54 Senato üyesinin Biden’a yazdığı ve Türiye’ye insan hakları ihlalleri nedeniyle baskının artırılmasını talep eden mektup dün gecenin olumsuz gelişmesiydi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: