Ekonomi

FLAŞ… FLAŞ… Kongre’deki toplantı sonuçlandı… Biden resmen ABD Lideri

Dün geceki olaylardan sonra ABD Senatosu olaylar nedeniyle yarım kalan ve ABD seçilmiş Lideri Biden’ın başkanlığını onaylayacak toplantıyı yarıda kesmek zorunda kalmıştı.

Lakin olaylardan saatler sonra Kongre sürpriz halde toplantıya devam etme kararı aldı. Olayların tesiriyle kimi Cumhuriyetçi senatörler Trump’ı desteklemekten vazgeçerek seçim sonuçlarını onaylamaya karar verdiler.

(Dün geceki olayların detayı için https://www.paraanaliz.com/2021/dunya-ekonomisi/trump-taraftarlari-abd-kongresini-basti-secimi-onaylayacak-oturum-yarim-kaldi-washingtonda-sokaga-cikma-yasagi-konuldu-amerika-darbe-mi-oluyoru-konusuyor-55564/   )

Bu değişikliğin sonucu olarak yapılan kritik oylamada ABD Temsilciler Meclisi, Pennsylvania’da seçim sonuçlarına yönelik itirazı reddetti. İtiraz, 282’ye 138 oyla reddedildi. Kongre’de Temsilciler Meclisi ve Senato ortak toplantı yapmaya kara verdi. En sonunda bu toplantı da sonuçlandı.

Kongre’de Senato ve Temsilciler Meclisi’nin ortak oturumu, Lider Yardımcısı Mike Pence başkanlığında devam etti.

Pence, eyaletlerden gelen seçim sonuçlarını okudu ve sonucu ilan etti. TSİ 11.30 sularında sonuç geldi. Kongre’de yapılan ortak oturumda Joe Biden’a eyaletlerden gelen delege oyları 270’i geçti. Joe Biden’ın başkanlığını tescilleyecek oy sayısına ulaşıldı.

Böylece Joe Biden’ın artık ABD’nin yeni lideri olmasının önünde bir mani kalmadı.

TRUMP SONUNDA PES ETTİ

Joe Biden’ın başkanlığını tescil eden oylamada delege oyları ortasındaki fark şu halde oldu:

Joe Biden: 306

Donald Trump: 232

Kongre’nin tescilinin akabinde Donald Trump birinci kere açıklama yaptı. Trump “Seçimin sonucuna büsbütün karşı çıkıyor olsam da 20 Ocak’ta sağlıklı bir misyon teslimi olacak.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: