Ekonomi

Forex: Powell dolar üzerindeki baskıyı sürdürüyor

Fed Lideri Powell’ın konuşmasıyla, dolar düşüşünden ötürü piyasalarda yükseliş durakladı. ABD’nin işsizlik müracaatları verisi gelmeden evvel Powell enflasyon düşük seyrederken ABD iktisadının tam istihdama ulaşmasını istiyor. Öteki taraftan Çin’de devam eden Yeni Yıl tatili, süreç hacminin de sakinleşmesinin nedenlerinden, lakin tabi kalıcı değil.

Fed Lideri Powell, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iktisada takviye sağlama konusundaki kararlılığını yineleyerek, iş piyasasının tam istihdama dönmesi gerektiğini vurguladı. Powell, Fed’in yalnızca işgücü piyasasındaki güzelleşmeye cevaben politikayı sıkılaştırmayacağını belirtti. Fed Lideri, Ocak ayında yıllık bazda %1,4 olan enflasyonun da beklenenin altında olduğunu hatırlattı.

Powell’ın yorumları ve zayıf enflasyon, yatırımcıları pay senedi satın almaya sevk etti, tahvil getirilerini düşürdü, lakin doları yalnızca marjinal olarak etkiledi. Altın fiyatları 1.850 doların üzerine çıktı.

Bu hafta açıklanacak işsizlik müracaatlarında istihdam piyasasındaki zayıflığın devam etmesi bekleniyor.

Washington’da dikkatler teşvik paketi yerine eski Lider Trump’ın davasında.  Şimdi ölçü netleşmese de teşvik tasarısının Şubat ayının son haftasında geçirilmesini bekliyor.

Biden, Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile konuştu ve bildirildiğine nazaran, Pekin’in ekonomik uygulamaları, insan hakları, iklim ve daha fazlası üzere bilinen çeşitli çekişme noktalarını tartıştılar. Piyasaları hareket ettirecek fevkalâde manşetler yoktu, fakat Beyaz Saray dünyanın en büyük ekonomileri ortasındaki ilgileri gözden geçirmeye hazırlanıyor.

Birleşik Krallık tarafında Başbakan Boris Johnson, virüsle ilgili süregelen belirsizlik nedeniyle ve İngiltere’nin nüfusunun yaklaşık %20’sini aşılamasına karşın, yaz tatilleri ile ilgili beklentileri düşürdü. Brexit cephesinde, AB, muahedenin onaylama tarihini geri çekti.

Avrupa’da koronavirüs olayları inatla yüksek seyrederken Almanya, tecrit müddetini uzattı. Eski kıta, ağır giden aşı kampanyasını tekrar ateşlemeye çalışıyor. EUR / USD, AB’nin yeni ekonomik kestirimler yayınlaması öncesinde 1,21’in üzerinde duruyor.

Bitcoin, 48.000 $ ‘a yakın rekor düzeylere ulaştıktan sonra aşağı taraflı düzeltmesini genişletiyor ve 45.000 $ civarında süreç görüyor. Tesla’nın BTC’ye yatırım yapacağını açıklayan Elon Musk, Dogecoin ile ilgili tweet atmaya geri döndü. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para ünitelerinin yasadışı faaliyetler için berbata kullanılması konusunda uyardı. Öte yandan, Mastercard kendi ağında seçeceği dijital paraları destekleyeceğini açıkladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: