Haber

Fransa sağ gösterip sol vurdu

Fransa aşırı sağa karşı birleşti. erken seçimin 2. turunda sandıktan solun zaferi çıktı. Resmi olmayan sonuçlara göre 1. sırada sol ittifak yeni halk cephesi var. Kazanacağı sandalye sayısının 184 ile 198 arasında olacağı öngörülüyor. 2. sıradaysa Macron’un Rönesans Partisi bulunuyor. Sandalye sayısı 160’ın üzerinde. ve 3. sıradaysa büyük hayal kırıklığı yaşayan Ulusal Birlik var. Aşırı sağcılar sandalye sayılarını 135’in üzerine çıkararak önemli ölçüde artırsa da çoğunluğu sağlayamadı. Hiçbir partinin çoğunluk sağlayamaması ise siyasi felce işaret ediyor.

Peki Fransa’da herkesi şaşırtan sonuçların arkasında hangi sebepler var? Fransız seçmenler ilk turda aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’ni yüzde 33 oyla 1. sıraya yerleştirmişti. Ancak 1 haftada işler tersine döndü. Sol ittifak ve Macron cephesi aşırı sağa karşı birleşti. 3 adayın yarıştığı noktalarda 3. sırada bulunan kişi yarıştan çekildi. Stratejik adım Ulusal Birlik Partisi’nin sert tepkisini çekti. Genel başkan Jordan Bardella Macron’u onursuzlukla suçladı, “Ulusal Birlik Partisi tarihindeki en büyük çıkışı yaptı. Ama maalesef Macron ve Attal’ın aşırı solcularla oluşturduğu onursuz ve tehlikeli seçim anlaşmaları Fransız halkını toparlanma politikalarından mahrum bıraktı. Geçen pazar günü yaklaşık yüzde 34 oy kazanmıştık. Bugün bu anlaşmalar Fransa’yı Jean-Luc Mélenchon’un aşırı solunun kollarına bıraktı” dedi.

Ulusal Birlik Partisi Lideri Marine Le Pen de “Fransa 1 yıl daha kaybetti” yorumunu yaptı. Le Pen “kontrolsüz göçle mücadelede, alım gücünü yükseltmede, artan güvensizliği düzeltme konusunda 1 yıl daha kaybettik. ama eğer bu yolu geçmemiz gerekiyorsa, geçeceğiz”

YENİ KALEDONYA “BAĞIMSIZLIK” DEDİ

Ve Fransa’nın deniz aşırı toprağı Yeni Kaledonya. Macron’un yargı reformu planı adada infiale neden olmuş ve isyan çıkmıştı. Seçimde de 38 yıl sonra bir ilk yaşandı. Yeni Kaledonyalı seçmenler, bağımsızlık yanlısı Emmanuel Tjibaou’yu (Cibau) Fransa Meclisi’ne gönderdi.

Seçim sonrası Paris’te büyük coşku yaşandı. Aşırı sağ karşıtı seçmenler Cumhuriyet Meydanı’na çıktı, saatlerce kutlama yaptılar. Akşam saatlerindeyse protestocularla polis arasında çatışma çıktı. Paris sokakları savaş alanına döndü.

Sonuçların ardından Cumhurbaşkanı Macron yeni bir başbakan seçmek zorunda. Gabriel Attal istifasını açıkladı. Macron sol ittifaktan bir başbakan seçmek durumunda.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu