Ekonomi

Fransa ve Çin’den Hint-Pasifik ittifakına yaylım ateşi

Küresel diplomasi sahnesi Avustralya-İngiltere-ABD arasındaki AUKUS ittifakıyla ısındı.

France Info kanalına konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un Fransız Naval şirketinden 12 denizaltı alınmasını iptal edip ABD ve İngiltere ile nükleer enerjili denizaltı inşa etme konusunda anlaştıkları açıklamasına sert tepki gösterdi.

Kızgın olduğunu ve Avustralya’nın, müttefikliğe yakışmayan bir eylemde bulunduğunu belirten Le Drian, “Gerçekten sırtımızdan vurulduk. Avustralya ile bir güven ilişkisi kurmuştuk ve bu güvene ihanet edildi.” ifadelerini kullandı.

Le Drian, Avustralya ile müzakerelerin 2014’te başlayıp 2016’da bir anlaşmayla sona erdiğini hatırlatarak Avustralya ve ABD’den konuyla ilgili açıklama beklediklerini söyledi.

Çin, silahlanma yarışı konusunda uyardı

ABD, İngiltere ve Avustralya arasında yeni bir Hint-Pasifik güvenlik ittifakını kınayan Çin, bölgede yoğun bir silahlanma yarışı konusunda uyarıda bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, konu hakkında yaptığı açıklamada, üç ülkenin bölgesel barış ve istikrara ciddi şekilde zarar verdiğini, silahlanma yarışını yoğunlaştırdığını ve uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme çabalarına zarar verdiğini söyledi.

AUKUS iş birliğinin kapsamı

ABD, İngiltere ve Avustralya liderleri, 15 Eylül tarihinde AUKUS adı altında yeni güvenlik iş birliği kurulduğunu ve bu kapsamda ABD ile İngiltere’nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu.

Anlaşmaya taraf üç ülkenin isimlerinin İngilizcedeki kısaltmasından oluşan “AUKUS” adlı yeni ortaklık anlaşması, aynı zamanda, Avustralya hükümetinin Fransız firmasıyla 2016 yılında imzaladığı ve 12 denizaltı yapılmasını öngören toplam 90 milyar dolarlık Fransız denizaltı projesinin sonunu da getiriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: