Haber

Fransa’da emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılması gündemde

Fransa’da emeklilik yaşı, kademeli olarak artırılarak 64’e çıkartılacak.

Ülkede en tartışmalı konuların başında gelen emeklilik yasası hakkında Fransa Başbakanı Elisabeth Borne açıklamalarda bulundu. Borne, “Emeklilik sistemimizi değiştirmenin Fransızlar arasında soru işaretleri ve korkular uyandırdığının farkındayım” ifadelerini kullanarak, hükümetin Fransızları reformun gerekli olduğuna ikna etmeye çalışacağını belirtti. Borne, “Bugün emeklilik sistemimizi dengeleyecek bir proje sunuyoruz, adil bir proje. Gerçeklerle yüzleşmeli ve sosyal modelimizi korumak için çözümler bulmalıyız” ifadelerini kullanarak, Fransa’nın Avrupa’daki komşularının da son yıllarda emeklilik yaşını yükselttiklerini vurguladı.

EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN 2027’DEN İTİBAREN 43 YIL ÇALIŞMIŞ OLMAK GEREKECEK

Tartışmalı yasaya göre, Fransa’da bu yıl eylül ayından itibaren emeklilik yaşı her yıl yılda 3 ay kademeli olarak artırılacak, emeklilik yaşı 2027’de 63 yıl 3 aya, 2030’da ise 64 yıla ulaşacak. Ülkede emekli olabilmek için 2027’den itibaren 43 yıl çalışmış olmak gerekecek.

SENDİKALAR BİR ARAYA GELİYOR

Fransa’nın önde gelen sendikalarının başkanları, söz konusu yasaya protestolar ve grevlerle karşılık verilmesini görüşmek üzere bir araya gelecek. Odoxa tarafından yapılan bir ankete göre ise, her 5 Fransız’dan 4’ü söz konusu yasaya karşı çıkıyor.

EMEKLİLİKTE REFORMU MACRON’UN PLANLARI ARASINDA UZUN SÜREDİR VAR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2017’de reformist gündeminin temel dayanaklarından olan emeklilik sistemini elden geçirme planı, Covid-19 salgını nedeniyle 2020’de rafa kaldırılmıştı. Macron ve Borne’nin emeklilik yasasını mutlak çoğunluğa sahip olmadıkları parlamentoda kabul ettirmeleri gerekecek.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) göre, Fransa, sanayileşmiş ülkeler arasında dünyadaki en düşük emeklilik yaşlarından birine sahip, emekli maaşlarına diğer birçok ülkeden daha fazla harcama yapıyor ve ekonomik harcamaların yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturuyor.

Kaynak: İHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu