Ekonomi

FT/Colby Smith: Dehşetli optimistlik ortasında unutulan riskler

Financial Times köşe müellifi Colby Smith, para yöneticilerinin iyimserliğinin büyük ölçüde haklı olduğunu tabir eden köşe yazısında, bu denli optimistlik ortasında göz arkası edilen riskleri de kaleme aldı.  “Markets brimming with investor optimism on US economy” başlıklı tahlilde, “Piyasaların iyimserliği son derece anlaşır nedenlere dayalı, lakin biraz abartmadık mı?” sorusu soruluyor.

İyimserliğin nedenleri açık.  ABD ve Çin önderliğinde dünya iktisadının süratle toparlanacağı beklentisi emtialarda dehşetli bir ralli ile destekleniyor.  Brent $63/varili üst kırarken, platin, bakır üzere sanayi emtiaları da ona eşlik ediyor.  Fed enflasyonda süreksiz bir alevlenmeye para siyasetini sıkılaştırarak reaksiyon vermeyecek. Kongre’de ise Trump’ın yargılanması bitti, gözler artık Biden’ın $1.9 trilyonluk mali takviye paketinin yasalaşmasında.

Pekala, unutulan riskler nedir?

Goldman, Morgan Stanley and NatWest Markets 2021 ABD büyüme varsayımlarını üst revize ettiler. Oxford Economics de 200 baz puan üst revize ederek %5.9 olarak belirledi.

Bu iyimserliğin bir yan tesiri enflasyon olacak.  ABD’de enflasyon bilgileri sakin, ancak beklentilerin üst gerçek hareketlendiği gözleniyor. Bu nedenle de Salı prestijiyle ABD gösterge 10 yıllık tahvilin getirisi %1.23’le 2 yıllık rekorunu egale ediyor.

PGIM SGMK stratejisti  Robert Tipp’e nazaran, tahvil faizleri ve enflasyon beklentilerinde süratli sıçrama yakında piyasaların dikkatini çekecek.  BlueBay Asset Management baş stratejisti David Riley’e nazaran, “İleriye dönük olarak karamsar olmak güç, ancak rehavet de başladı”.

En çok kabul gören kurama nazaran, ABD vatandaşları pandemi esnasında çok tasarruf yaptılar ve aşılar salgını alteder etmez, bu birikimleri harcayacaklar. Yani, ABD iktisadı hızlanacak, ABD’den dünyaya yayılan talep de öbür ülkeleri canlandıracak.

Bu görüşün iki zayıf noktası var. Birincisi, aşıların hergün yeni türeyen mütant varyantlara ne kadar tesirli olduğuna dair kesin sonuçlar bilinmiyor. Şayet kısmi de olsa kapatmalar ve kısıtlamalar yazın da devam edecekse, bu fiyatlama çöker. İkincisi, insan davranışlarını modellemek çok riskli bir uğraşı. Tahminen de ABD vatandaşları bu salgından ders alarak, yüksek birikim yapmaya devam edecek.  O vakit da büyüme beklentileri havada kalır.

“Reflasyon” ismi verilen eşzamanlı büyüme ve tırmanan enflasyon döngüsünün gereğince fiyatlandığını düşünen uzmanlar, piyasaların artık çok alım bölgesine geldiğini kabul ediyor.  “Fakat” diyor Colby Smith “Biden ve Fed böylesine cömert davrandıkça, çok alımlar daha uzun mühlet devam edebilir”.

Tahvil piyasasında korkulan krizi ne tetikleyecek?

Turizm için 2021 de kara delik!

FÖŞ anlattı: ABD Tahvil Faizleri NİÇİN Türkiye İçin Değerli?

AB: 4Ç’de daralma, yeni yılda enflasyon patlaması

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: