Finans

FT’den tahlil: Bitcoin’in yükselişi doları nasıl tesirler?

İngiliz Financial Times gazetesinde, Bitcoin başta olmak üzere kripto para ünitelerinin pahasındaki yükselişe dair dikkat çeken bir tahlil yayımlandı.

Rana Foroohar imzalı tahlilde, “Doların başrol oyuncusu niteliğinin zayıfladığı bir yeni dünya nizamında kripto para ünitelerinin yeri var” denildi.

‘YANGIN ALARMI’

Bitcoin’deki sert fiyat hareketleri ile Almanya’da 1920’li yıllarda mark cinsinden fiyatlandırılan altının fiyatındaki dalgalanma ortasında benzerlik kurulan yazıda, Bitcoin’in bir balondan çok “bizi önümüzdeki çok büyük jeopolitik değişiklikler konusunda uyaran son işleyen yangın alarmı” olduğu öne sürüldü.

Merkez bankalarının son 10 yılda düşük faiz ve nakdî genişleme yoluyla piyasalarda fiyat keşfini bozduğunu savunan Foroohar, “Bunu iş çevriminin düzeltilmesi ya da borç batağındaki işletmelerin sistemin işleyişini bozacak halde ayakta tutulması olarak görebilirsiniz lakin vardığımız sonuç şu ki, varlık fiyatlarından tek tek şirketlerin ya da bir bütün olarak gerçek iktisadın sıhhatine ait bir fikir edinmek artık çok zor” dedi.

‘FED’İN OLUŞTURDUĞU KÖPÜĞÜN İŞARETİ’

Bitcoin üzere fiyatı sert halde dalgalanan kripto para ünitelerinin popüleritesinin artmasının, ABD Merkez Bankası tarafından oluşturulan köpüğün spekülatif bir işareti olarak görülebileceğini de belirten muharrir, diğer bir açıdan bu durumu “ABD ve doların rolünün gerileyeceği bir yeni dünya tertibinin birinci sinyali” olarak değerlendirmenin daha açıklayıcı olabileceğini savundu.

Donald Trump’ın dört yıllık başkanlığı devrinde uygulanan zehirli siyasetler nedeniyle dünyanın ABD’ye itimadının azaldığını, bu devrin tıpkı vakitte global rezerv para olarak doların istikrararına dönük itimadı de azalttığını belirten muharrir, bu hissin 6 Ocak 2021’deki Kongre baskını sırasında doruğa ulaştığını vurguladı.

Trump’ın kendisinin de ABD’de uzun periyottur var olan ekonomik meselelerin bir semptomu olduğunu, bu meselelerin üzerinin varlık fiyatlarını yüksek tutan lakin borca teşvik eden düşük faiz ve para siyasetleriyle kapatıldığını öne mühlet Foroohar, “Bitcoin’in yükselişi, yatırımcı topluluğunun kimi kesitlerinde, ABD’nin sonunda birtakım açılardan Weimar Almanya’sına benzeyeceği istikametindeki inancı yansıtıyor” tabirlerini kullandı.

‘ÇOK KUTUPLU DÜNYADA KRİPTO PARA ÜNİTELERİ AVANTAJLI OLABİLİR’

Yazıda, “Eğer ABD hükümeti bu kadar fazla borçlanırsa, dolar bedel kaybetmeye başlar ve Bitcoin inançlı bir liman haline gelebilir” denildi.

Çin’in daha az ABD Hazine tahvili satın almasının ve kendi dijital para ünitesini geliştirmeye başlamasının, ABD finansal sistemine bağımlılığını azaltma isteğinin bir işareti olduğunu, dünyanın tek kutupluluktan ABD, Avrupa ve Çin’den oluşan bir üç kutupluluğa gerçek gittiğini öne süren müellif, bu devirde hudutları basitçe aşabilen kripto para ünitelerinin hükümetler tarafından basılan fiat paraya nazaran kimi avantajlara sahip olabileceğini öne sürdü.

Yazıda, “Bitcoin patlamasını kömür madenindeki bir kanarya olarak görmek en yeterlisi olabilir” denildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: