Ekonomi

GarantiBBVA Yatırım Tematik- Borsa Piyasalarına Genel Bakış

Dünyada toplam borsa piyasa kıymeti 100 trilyon ABD$’ını aştı…

2020 yılına yüksek risk alma iştahı ile girilmesine rağmen Mart ayında öne çıkan pandemi süreci pay senedi piyasa kıymetini keskin halde düşürdü. 2020 yılı başında 90 trilyonABD$’ına ulaşan global pay piyasa pahası, pandemic sürecinde 60 trilyonABD$ ’ına kadar geriledikten sonra hükümetler , merkez bankaları ve regülatörler tarafından eş vakitli gelen güçlü takviyelerle süratli toparlanma fırsatı buldu. 2020 yılı tamamlanırken dünyada toplam pay piyasa pahası 103 trilyonABD$’ına ulaştı.

BİST’te yerli yatırımcıda 2 milyon hesap sayısına yaklaşıldı.. 

Pandemi sürecinde pay piyasasına yönelik ilginin artması ve halka arz tesiri yerli yatırımcı hesap sayısını Aralık 2019’daki 1.1 milyon ’dan 1.8 milyon
adede yaklaştırdı.

BİST100 endeksi dışında yatırım yapan hesap sayısı 557 bin adet ile rekor düzeye ulaştı. (Aralık 2019 218 bin)

BİST’te endeks ile konsensüs endeks gayesi ortasındaki fark %9’a düştü…

Pandemi sonrası BİST ’teki süratli toparlanma endeks ve konsensus endeks maksadı ortasındaki farkı süratle kapatarak %9’a düşürdü. Fitch ’in yatrım yapılabilir düzeydeki kredi derecelendirme düzeyinden düşürmesi sonrasında 2017 yılında endeks ve konsensus endek s maksadının çok yakın hareket ettiğini görmekteyiz. Konsensus endeks maksadı ile mevcut endeks bedeli ortasında azalan fark sonrasında yabancı yatırımcı eğilimleri kıymet kazanacaktır.

Düşen risk primi ve borsa performansı…

Ekim ve Kasım aylarında yayımladığımız strateji raporları paralelinde risk primini azaltan adımların gelmesi, Borsa İstanbul performansına olumlu yansıdı. 2020 yılı başından
olmak üzere ABD$ bazında MSCI Türkiye endeksinin Ekim ayında %39 düzeyindeki bedel k aybı, azalan risk primiyle paralel olarak mevcut durumda %14’e geriledi.

Öne çıkan gelişmekte olan piyasalar sektörleri…

Gelişen ülke pay piyasalarında gerek 2020 yılı gerekse de pandemi sonrasındaki (20.03.2020) performanslarda emsal kesimler öne öıkmakta. Bu paralelde otomotiv, teknoloji, madencilik, demir çelik, ilaç, beyaz eşya, perakende ve savunma kesimlerinin hem yıl genelinde hem de pandemi sonrasında performansları ile olumlu ayrıştığını görmekteyiz.

İlgi çeken pay hareketleri…

Pandemi sürecinin başlamasıyla tanınan hale gelen konferans uygulaması şirketlerinden Zoom Görüntü Communication ile isim benzerliğine sahip Çin şirketi ZoomTech pay kıymetinde sürecin başında 1ABD$ ’dan 20ABD$’ına yükseliş olsa da, ilerleyen günlerde olağanlaşmaya dönüldü.

Kaynak: Garanti BBVA Yatırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: