Ekonomi

Gedik Yatırım’dan Aralık Enflasyonuna ait makro görünüm…

TÜFE enflasyonu beklentileri aşarak, sene sonunda %14,6’ya ulaştı

Aralık’ta TÜFE enflasyonu beklentileri aştı

Aralık ayı TÜFE enflasyonu aylık %1,25 düzeyinde gerçekleşerek %0,90-0,95’lik medyan piyasa beklentisinin ve bizim %0,65’lik varsayımımızın üzerinde açıklandı.  Böylelikle yıllık enflasyonda da %14,0’ten %14,6’ya bir yükseliş yaşandı. Çekirdek TÜFE enflasyonu (C grubu) ise aylık %0,99 gerçekleşmenin sonucunda, yıllık bazda %13,3’ten %14,3’e yükseldi. Yİ-ÜFE enflasyonu ise, TL’deki zayıflığın devam eden yansımalarıyla aylık bazda %2,36 düzeyinde gerçekleşti ve yıllık bazda %23,1’den %25,2’e yükseldi.

Enflasyonun beklentileri aşmasında başrol kur geçişkenliğinde

Ayrıntılara süratlice baktığımızda, gıda enflasyonunun %2,5 düzeyinde gerçekleşerek, İTO ve Türk-İş’in açıkladığı İstanbul ve Ankara besin enflasyon sayılarına yakın ve bizim beklentimize paralel geldiğini görüyoruz. Buna nazaran, enflasyonu beklentilerin üzerine çeken temel faktörün, devam eden kur geçişkenliği olduğunu söyleyebiliriz, ki bu da özellikle dayanıklı mallar kalemindeki %3,6’lık fiyat artışı ile açığa çıkıyor. Bununla bir arada, hizmet enflasyonunun da yıllık bazda tırmanmaya devam ederek, %11,4’yen %11,7’ye yükseldiği görülüyor.

2020’de enflasyondaki artış temel olarak TL’deki zayıflık, besin fiyatlarında dalgalanma ve kısmen de altın fiyatlarından kaynaklandı

2020 yılında salgına bağlı ünite maliyet artışları (hizmet enflasyonu), besin fiyatlarının yüksek seyri, kredi teşvikleriyle iç talepte canlanma ve en kıymetlisi TL’deki süratli paha kayıplarına bağlı kur geçişkenliği üzere faktörler TÜFE enflasyonu üzerindeki baskı ögeleri oldular. Bu faktörlerin yansıması olarak, besin, güçlü mallar ve altın enflasyonunun sırasıyla %20,6, %30,4 ve %54,3 üzere çok yüksek düzeylere ulaştığı görülüyor. %11,7’lik hizmet enflasyonu manşet enflasyonun altında bir düzeye işaret ettiyse de, bu düzey de fiyatlama davranışlarında katılığın sürdüğünü gösteriyor. Öte yandan, enflasyon sepetinin %25’inden fazlasını oluşturan güç, tütün ve giysi kalemlerinde yıllık enflasyonun sırasıyla %5,6, %0,7 ve -%0,6 düzeylerinde kalması, daha yüksek bir TÜFE enflasyon gerçekleşmesinin önüne geçti. Alt kalemlerdeki enflasyon trendlerini izlemek için 4-11 nolu grafiklere bakabilirsiniz.

Mart/Nisan’da doruğun görülmesinin akabinde enflasyon düşüş trendine girebilir

Kur gelişmeleri yurtiçi ÜFE enflasyonu üzerinde daha süratli ve daha güçlü bir biçimde tesirli oluyor. TL’deki bedel kaybı sonucu, yurtiçi ÜFE enflasyonunu Mayıs’taki kabaca %5 düzeyinden Aralık’ta %25’e kadar yükselmiş olması (Kasım: %23), TÜFE enflasyonu üzerinde maliyet istikametli baskıların hala devam ettiğine işaret ediyor. Kurlarda istikrar sağlanmadığı sürece, sağlıklı bir enflasyon varsayımı yapmak neredeyse imkansız görünüyor. Enflasyon iddialarının istikrara oturması için, öncelikle TL’deki zayıflığın denetim altına alınması gerekiyor. Bu açıdan, TL’deki istikrarın korunması enflasyonda yine bir düşüş trendine girilmesi açısından kritik ehemmiyette olacak. Gecikmeli kur tesirleri ve olumsuz baz tesiri nedeniyle enflasyonun Mart/Nisan aylarına kadar yükselmeye devam etmesi ve %15’li düzeylere ulaşması (%16,0’ya yaklaşması) mümkün görünse de, TL’deki istikrar korunabilirse, TÜFE enflasyonu bilhassa yılın ikinci yarısında düşüş trendine girerek yılı %11,0-11,5 civarında tamamlayabilir.

YASAL İKAZ

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri ortasında imzalanacak yatırım danışmanlığı kontratı çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsî görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Gedik Yatırım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: