Ekonomi

Gelişmekte olan para üniteleri zorlanırken, pay senetleri kendi başına bırakıldı

Mahallî para üniteleri, bir defa daha gelişmekte olan piyasa pay senedi rallisini engelliyor.

Gelişmekte olan piyasalardaki pay senetlerinin Mart ayından bu yana 11 trilyon dolarlık artış göstermesine ve son 10 ayın rekor düzeylerine ulaşmasına karşın, cari ticaret getirileri negatife döndü ve gösterge döviz endeksi aylık çıkarları büsbütün kayboldu.

Pay senetleri ve para üniteleri ortasındaki uyumsuzluk, 2021’in kuvvetli bir yıl olabileceğinin sinyallerini veriyor. Düşük baz tesiri enflasyon eğilimlerini abartabilirken, Çin’i kapsayan jeopolitik tansiyonlar risk iştahını bozabilir. Bununla birlikte, daha güçlü ABD Hazine getirileri, doları canlandırıp sermaye akışlarını tetikleyebilir. Bu durum, pay senetlerinin para ünitelerinin takviyesi olmadan ne kadar müddet dayanabileceği sorusunu gündeme getiriyor.

Londra Merkezli yatırım şirketi Gemcorp’un baş ekonomisti Quijano-Evans, “İlk beklentilerin bilakis, dikkate alınması gereken faktörlerin matrisi gözden geçirildiğinde, 2021 yılı gelişmekte olan lokal para varlıkları için büyük ihtimalle çok güç bir yıl olacak. Federal Rezerv siyaseti en son itici güç olduğu için EM FX’in büsbütün ABD mali planlarına odaklanması gerekecek, bu da Hazine getirilerinin ve doların seyrini etkileyecek.” yorumunu yaptı.

Ocak ayında yüzde 7,5’lik artan MSCI Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi döviz göstergesine nazaran Mayıs 2008’den bu yana görülen en yüksek düzeye ulaştı.

Pay senetleri ve para üniteleri ortasındaki azalan korelasyonlar, gelişmekte olan piyasalarda trendin bilakis donduğunu gösterir nitelikte. Daha öncesine bakıldığında, 2015 ve 2018 yıllarında pay senetleri satışları müjdelenmişti. Mevcut korelasyon hala o zamanki düşük düzeylerden biraz uzak olsa da yatırımcılar rallinin ne vakit biteceğini ölçmek için korelasyonu takip edebilir.

Gelişmekte olan piyasa döviz endeksi, 2019 yılına kadar olan on yılda pay senetlerine nazaran 0,26’lık bir beta kıymetine sahipti. Pay senedi hareketlerine olan hassaslık, betayı 0,16’ya düşürerek geçtiğimiz yıl para ünitelerinde görülen düşük performansı ortaya koydu.

Gelişmekte olan piyasalardaki toparlanmanın başladığı Mart ayından bu yana, pay senedi karşılaştırması yüzde 83 arttı. Gözlenen bu artış, para ünitesi göstergesinin betaya nazaran periyot boyunca yüzde 21,6 artmasının beklendiğini gösteriyor. Bununa birlikte, şu ana kadar sırf yüzde 11’lik bir artış görüldü. Diğer bir deyişle, pay senedi yatırımcıları geçtiğimiz 10 ayda kur tesirleri nedeniyle yüzde 10,6’lik bir potansiyel getiri kaçırmış oldu.

Kaynak: Bloomberg.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: