Finans

Global fon yöneticilerinin nakit düzeyleri 2013 yılına döndü

Bank of America’nın fon yöneticileriyle yaptığı Şubat ayı anketine nazaran yatırımcıların portföylerindeki nakit ölçüsü 2013 yılında Fed’in para siyasetini sıkılaştırma sinyalini vermesiyle piyasalarda başlayan çalkantı periyodunun çabucak öncesinden beri en düşük düzeye indi.

Anket tıpkı vakitte yatırımcıların büyük kısmının ekonomik görünüme dair optimist olduğuna da işaret etti.

Dünya pay piyasaları merkez bankalarının destekleyici para siyaseti ve esas ülkelerin corona virüsünden ziyan gören ekonomilerine ivme katmak için artırdığı harcamalardan dayanak bularak yükseliyor. Borsalar bu yıl arka arda yeni rekorlar kırdı.

Toplam 645 milyar dolar varlığı yöneten 225 fon yöneticisinin katıldığı BofA anketine nazaran yatırımcıların yüzde 91’i iktisadın daha da güçleneceğini öngördü.

BofA’nın baş yatırım stratejisti Michael Hartnett bankanın müşterilerine gönderdiği notta, “Kötümser olmak için tek sebep.. karamsarlık gerektirecek hiçbir sebebin var olmaması” sözünü kullandı.

MART 2013’TEN BU YANA EN DÜŞÜK DÜZEYDE

Ankete nazaran fon yöneticilerinin portföyündeki nakit düzeyi yüzde 3.8 ile Mart 2013’ten beri en düşük düzeye geriledi. Fed, global finansal kriz ile 2008 yılında başlattığı çok gevşek para siyasetini kısmaya başlayacağının sinyalini Mart 2013’ten iki ay sonra vermiş, bu da piyasalarda çalkantıya sebep olmuştu.

Yatırımcılar 5-11 Şubat’ta yapılan ankete nazaran 2013’teki üzere bir olayın yaşanmasını portföyleri üzerindeki ikinci büyük risk olarak görüyorlar. Yatırımcıların en büyük telaş kaynağı ise corona virüsüne karşı başlayan global aşılamanın takviminde meydana gelebilecek değişiklikler.

Bu risklere ve piyasalar genelindeki yükselişe karşın ankete katılanların yalnızca yüzde 13’ü varlık fiyatlarında balon oluştuğundan tasa duyuyor.

İştirakçilerin yüzde 53’ü ABD pay piyasasının yükseliş trendinin son evresinde olduğunu, yüzde 27’si ise erken bir evresinde olduğunu düşüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: