Ekonomi

Global kamu borcu 77,8 trilyon oldu

Fitch, toplam global kamu borcunun 2020 yılında 77,8 trilyon dolara ulaştığını açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yarattığı ortamda hükümetlerin sıhhat ve kamu harcamalarını artırarak hane halkı ve işletmeleri desteklemek zorunda kaldığı bildirildi.

Açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşunun varsayımlarına nazaran 2020 yılında global kamu borcunun yaklaşık 10 trilyon dolar artarak toplamda 77,8 trilyon dolar ile global Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yüzde 94’ü düzeyine ulaştığı belirtildi.

Değerlendirmede 2012-2019 ‘da yaklaşık 10 trilyon dolarlık toplam kamu borcu oluştuğu, yalnızca 2020 yılında ise 10 trilyon dolarlık kamu borcunun daha eklendiği bildirildi.

Hükümetlerin kamu borçlarını süratli biçimde artırmalarının ülke kredi notları üzerinde olumsuz tesirlerinin olduğunun belirtildiği açıklamada, geçen yıl 33 ülke notunun düşürüldüğü, bunların 27’sinin gelişmekte olan ülkeler olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıyeten geçen yıl kredi derecelendirme kuruluşu tarafından notları birden fazla defa aşağı taraflı revize edilen ülkelerin tamamının da yeniden gelişmekte olan ülkeler olduğuna vurgu yapıldı.

Kaynak: bigpara.hurriyet.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: