Ekonomi

Global piyasalar Fed’i kararlarını bekliyor

Küresel piyasalar dün karışık bir seyir izlemesinin akabinde bugün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararları ve sonrasında Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarına odaklandı.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hadise sayısının 100 milyonu aşması, aşılama konusunda yaşanan tedarik meseleleri ve salgının iktisada tesirleri konusunda devam eden tasalar hisse piyasalarında baskıya neden olsa da fiyatlama davranışlarına bakıldığında mali teşvik beklentilerinin hala ağır bastığı görülüyor.

Bu fiyatlama, hisse piyasalarında düşüşlerin sonlu, yükselişlerin ise daha süratli olmasını sağlarken, haber ve bilgiler gün içinde oynaklığın yüksek olmasına neden oluyor.

Dün ABD Lideri Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık takviye paketi teklifinin Cumhuriyetçilerden şimdi takviye bulamadığı istikametindeki haberlerle New York borsasında sonlu da olsa düşüşler görüldü.

Öte yandan Janet Yellen, Senatodan aldığı onayın akabinde yemin ederek Hazine Bakanlığı vazifesine başladı. Bakanlık çalışanlarına yönelik mektup kaleme alan Yellen, salgının iktisatta büyük bir yıkıma yol açtığını belirterek ülkenin salgının yanı sıra iklim krizi, sistemik ırkçılık krizi ve ekonomik kriz ile karşı karşıya olduğunu söz etti.

Bu gelişmelerle Dow Jones ve Nasdaq endeksi yüzde 0,07, S&P 500 endeksi de yüzde 0,15 kıymet kaybetti.

Avrupa tarafında, İtalya’da hükümetin istifası, aşı tedarikinde yaşanan problemler ve ekonomik büyümeye ait beklentilerin aşağı istikametli revize edilmesine rağmen hisse piyasaları, kimya ve mali dal payları öncülüğünde günü yükselişle tamamladı.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,23, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,66 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,93 yükseliş kaydetti.

Bugün Asya borsalarında karışık bir seyir izleniyor. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 paha kazanırken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,1 geriledi.

Kaynak: bigpara.hurriyet.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: