Haber

Gökyüzünden yüzlerce ölü kuş yağmıştı: Bilim insanları gizemini çözemedi

Yerel haberlere göre olay 7 Şubat sabahı meydana geldi. ABD ve Kanada’da üreyen karatavukların kışı geçirmek için Meksika’ya göç ettiği belirtildi.

Diğer taraftan, olayı ilk kez bildiren yerel gazete El Heraldo de Chihuahua’ya göre, bir veteriner, olayın altında, bölgede odun yakan ısıtıcılar, zirai kimyasallar ve soğuk hava kullanımından kaynaklanan yüksek kirlilik seviyelerinde yatabileceğini öne sürdü. NTV’nin aktardığı habere göre; bir diğer öneri ise kuşların elektrik hatlarında dinlenirken elektrik çarpmış olmasıydı. Sosyal medyada bunun 5G teknolojisinden kaynaklanmış olabileceğine dair spekülasyonlar da vardı.

Gökyüzünden yüzlerce ölü kuş yağdı

EN OLASI NEDEN…

Ancak İngiltere Ekoloji ve Hidroloji Merkezi’nden bir ekolojist olan Dr Richard Broughton, görüntülerde bir yırtıcı kuş göremese de, hayvanların ölümlerinin  yırtıcı bir kuştan kaynaklandığından yüzde 99 emin olduğunu söyledi. Bir yırtıcının, karatavukları sıkıca girdabına alarak, onları yere doğru itebileceğini ve daha alçaktaki  binalara veya zemine çarpmaya zorlayabileceğini açıkladı.

Broughton, “Bu durum, alacalı veya şahin gibi bir yırtıcı kuşun sürüyü kovalamış olduğunu gösteriyor. Sürü zorla alçaltıldıkça yere çakıldılar. Başlangıçta sanki yukarıdan fışkırıyormuş gibi bir dalga halinde davrandıklarını görebilirsiniz” diye konuştu.

BENZER BİR DURUM 2019’DA GALLER’DE YAŞANMIŞTI

Bunun yanı sıra, Galler’e bağlı Anglesey adasında 225 sığırcık benzer bir şekilde ölmüştü. Araştırmacılar, ardından durumun yırtıcı bir kuş tarafından kaynaklandığını keşfetmişti.

Kaynak: Haber Global

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu