Ekonomi

Goldman ABD ekonomisi için büyüme tahminini düşürdü

Goldman Sachs Group Inc. ekonomistleri, Amerikan tüketicilerinin önünde daha önce beklenenden “daha çetin bir yol” olduğunu işaret ederek, ABD ekonomisi için 2021 büyüme tahminini aşağı yönde revize etti.

Ekonomist Ronnie Walker, Pazartesi günü müşteriler için hazırlanan bir raporda, 2021 yılında genel büyümenin yüzde 5.7 seviyesinde beklendiğini kaydetti. Ağustos ayı sonundaki raporda büyümenin yüzde 6 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Walker daha zayıf büyümeyi 2022 yılında bir canlanmanın takip edeceğini söyledi. Goldman 2022 yılı için büyüme tahminini yüzde 4.5’ten yüzde 4.6’ya yükseltti.

Walker, 2021 yılı büyümesinin aşağı yönlü revizyonunu, Amerikan tüketicilerinin Delta varyantındaki artıştan dolayı muhtemelen daha az harcama yapacak olmasına, azalmakta olan mali desteğe ve mal ve hizmetlere yönelik talebin azalmasına bağladı. Walker ayrıca tedarik zinciri aksaklıklarının stokların tekrar artırılmasını olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.

Walker, “İleride güçlü tüketim artışı için engel çok daha yüksekte görünüyor: Delta varyantı halihazırda 3. çeyrek büyümesi üzerinde baskı oluşturuyor ve azalan mali teşvikler ve hizmet sektöründeki daha yavaş toparlanma, her ikisi birden, orta vadede sıkıntı oluşturacak” dedi.

Banka ayrıca 2021 yılı sonu için işsizlik oranı projeksiyonunu önceki tahmini olan yüzde 4.1’den yüzde 4.2’ye yükseltti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: