Ekonomi

GOP’ın umudu Fed

Yatırımcılar, yavaşlama belirtileri gösterebilecek gelişmekte olan piyasa rallisine bir sonraki mali teşviki sağlaması için Federal Rezerv’e güveniyor.

Bloomberg Barclays lokal para tahvil endeksi, Haziran ayından beri birinci kere art geriye haftalık düşüş gösterdi. Bloomberg MSCI gelişmekte olan pay senedi göstergesi için satın alma gücüne karşı satış gücünü gösteren Korku-Açgözlülük endeksi, neredeyse on yılın en yüksek düzeyine ulaşarak yararların çok olabileceğini işaret etti. Bununla birlikte, para ünitesi sepeti Ekim sonundan bu yana görülen en berbat haftayı geçirdi.

Bu nedenle, Fed’in değiştirilmemiş bir tahvil satın alma yoluyla teşviki devam ettireceğine dair bir garanti, global toparlanmanın gecikmesinden tasa duyan yatırımcıları rahatlatmak için kâfi olabilir.

Dubai Merkezli Tellimer’de öz sermaye stratejisi lideri Hasnain Malik, “Devam eden Kovid-19 yıkımı nedeniyle, gelişmekte olan piyasalardaki toparlanma elbette bir duraksama gösterecek. Lakin, bilhassa Asya pazarında, gelişmekte olan piyasa pay senetlerindeki duraklama bir fırsat olarak görülmelidir” dedi.

Bu hafta Güney Kore, Polonya ve Meksika üzere ülkelerden elde edilen ekonomik bilgiler, pandeminin neden olduğu gerçek hasara dair daha fazla delil ortaya koyacak. Bloomberg Economic’in iddialarına nazaran, Çin hariç gelişmekte olan piyasa aktivitesi Ocak ayının üçüncü haftasında virüs öncesi düzeyinin yaklaşık yüzde 77 altına düştü.

Para üniteleri ve pay senetleri ortasındaki volatiliteyle ölçülen yatırımcı tasası, Cuma günü son iki haftanın en fazla sıçramasını gösterdi. Joe Biden idaresi altında ABD mali teşvik paketi konusundaki optimistlik gelişmekte olan ülke pay senetlerinin eşi görülmemmiş bir düzeye çıkmasına sebep oldu.

ABD Çin İktisat ve Güvenlik İnceleme Kurulunun perşembe günü toplanması ile birlikte, dünyanın en büyük iki iktisadı ortasındaki gerginlik tekrar gündeme gelecek. Kurul, ABD kongresi tarafından iki ülke ortasındaki alakaların ulusal güvenliğe yansımaları hakkında rapor vermesi nedeniyle yıllık olarak toplanıyor. Piyasalar, toplantıda ne üzere kararların alınacağını merakla bekliyor.

Kaynak: Bloomberg

Çeviri: Cem Cetinguc

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: