Ekonomi

Güçlü Enerji kayıtlı sermaye tavanını yükseltmek için tavsiye kararı aldı

Kuvvetli Güç sermaye yapısını güçlendirmek hedefiyle, kayıtlı sermaye tavanını 3 milyar TL’den 6 milyar TL’ye yükseltmek için İdare Konseyi tavsiye kararı aldı.

Türkiye’nin yenilenebilir güç alanındaki öncü şirketlerinden Güçlü Enerji, faaliyetlerini verimli bir halde sürdürmek, karını ve piyasa pahasını artırmak emeliyle teşebbüslerde bulunmaya devam ediyor.

Mevzu hakkında değerlendirmede bulunan Zorlu Güç CEO’su Sinan Ak “Sermaye piyasalarındaki kıymetimiz, şirketimizin gelecek amaçlarını gerçekleştirebilmesi için son derece değerli. Önümüzdeki devirler için büyüme amacımızın temelinde şirket kıymetimizi artırmak yer alıyor. Büyüme stratejimiz paralelinde, kayıtlı sermaye tavanımızı artırmak üzere İdare Kurulu tavsiye kararı kararı aldık. Bu sayede borç ve öz kaynak oranımızı güzelleştirerek, güçlü yatırım planlarımızı hayata geçirmek üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şiddetli Güç olarak, son 5 senede yaklaşık 5 Milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Trakya ve Gaziantep doğal gaz dağıtım ve Osmangazi elektrik dağıtım bölgelerimizin gelişim projeksiyonuna nazaran öngördüğümüz projeler, yurt içi ve yurt dışı santral yatırımlarımız ve Akıllı Tahliller iş ünitesi planlarımız için 2021 yılı da dahil olmak üzere önümüzdeki 5 yılda yaklaşık 5 Milyar TL daha yatırım yapmayı hedefliyoruz’’ dedi.

Kuvvetli Enerji’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada Şirket İdare Konseyi üyelerinin 21.01.2021 tarihinde aldığı karara aşağıdaki halde yer verilmiştir.

Şirketimizce bir yandan faaliyetlerimizin verimli olarak yürütülmesi sağlanmaya çalışılırken başka yandan borç ve öz kaynak istikrarını sağlıklı bir formda tutarak Şirket karının ve piyasa kıymetinin artırılması hedeflenmekte olup, bu kapsamda yatırımlarımız da göz önüne alınarak yapılan kıymetlendirme sonucunda; mevcut kayıtlı sermaye tavanımıza şimdi ulaşılmamış olsa da, Şirketimiz amaçlarına ulaşması için kâfi olmadığına,

Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kanunu’nun 18’nci unsuru kararı ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun II.18-1 sayılı Kayıtlı Sermaye Sistemi Bildirimi çerçevesinde; Şirketimiz mevcut 3.000.000.000,00- TL (Üç milyar Türk Lirası) kayıtlı sermaye tavanının 6.000.000.000,00.- TL (Altı milyar Türk Lirası)’ye artırılmasına,

Bu çerçevede Şirketimiz Temel Sözleşmesi’nin 6’ncı unsurunun ekteki formda tadiline,

Tavan artırımına ait süreç devam ederken Şirketimizin çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortaklarımızın yeni hisse alma hakları kısıtlanmaksızın ve tamamı nakden karşılanmak üzere artırılmasına yönelik çalışmalara başlanmasına,

Hedeflenen %100’e kadar bedelli sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek hisselerin ölçüsüne, yeni hisse alma hakkı kullanım fiyatına, ihraç edilecek hisselerin satış tekniğini içeren sermaye artırımı kararının, Şirketimizin 2020 yılı hesap periyoduna ilişkin finansal tablolarının açıklanmasını takiben İdare Konseyimizce kıymetlendirilerek karara bağlanmak suretiyle kamuya açıklanmasına,

İş bu kararın uygulanması için gerekli her türlü iş ve sürecin ifası için İdarenin yetkilendirilmesine toplantıda hazır bulunan üyelerin oybirliğiyle karar vermiştir.

Türkiye’deki üretim gücünün tamamı yenilenebilir güce dayalı Güçlü Enerji, geleceğin güç şirketi olarak yurt dışında da yatırımlarına sürat kesmeden devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: