Ekonomi

Halkbank etkin büyüklüğünü 680 milyar TL’ye taşıdı

Halkbank’ın etkin büyüklüğü, 2019 yılına nazaran 2020’de yüzde 48,8 artışla 680 milyar TL oldu. Nakdi krediler ise yüzde 45,5’lik yükselişle 449,7 milyar TL’ye ulaştı. Halkbank, bu süreçte 2,5 milyon yeni müşteri kazandı.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Pandemi tesiriyle biçimlenen 2020’de Türkiye iktisadının gücünü koruyabilmesinde banka olarak değerli sorumluluklar üstlendik. Gerçek bölümün finansmana erişiminde dijitalleşen yeteneklerimizi geliştirdik ve gücümüzü de kullanarak yeni imkanlar sağladık. Güçlü büyüme ve müşteri genişlemesiyle etkileyici bir yılı geride bıraktık” dedi.

Global salgının damgasını vurduğu, ekonomik aktivitelerin dönüşüm geçirdiği hareketli bir yılda Halkbank, sorumlu bankacılık örneği ortaya koydu. Pandeminin ekonomik tesirlerini aşabilmeleri için; küçük işletmelere, şirketlere ve ferdî müşterilerine finansman erişiminde değerli açılımlar sağlayan Halkbank, nakdi ve gayri nakdi olmak üzere toplam kredi hacmini yüzde 41,4’lük artışla 564,3 milyar TL düzeyine çıkarttı.

Krediler ve Mevduatta 2’nci, Faal Büyüklükte 3’üncü büyük banka

Müşterilerini Türk Lirası eserlere odaklanmaya teşvik eden banka, bu süreçte toplam mevduatını yüzde 53,6 artırarak 297,7 milyar TL’den 457,3 milyar TL’ye taşıdı. Etkin büyüklüğünü de yüzde 48,8 artışla 680 milyar TL’ye yükselten Halkbank, etkin büyüklükte Türkiye’nin en büyük 3’üncü bankası, krediler ve mevduat büyüklüğünde ise Türkiye’nin en büyük 2’nci bankası olarak yerini aldı. Bankanın net devir karı, 2,6 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Ticari kartta büyük atılım

Halkbank 2020 yılında 2,5 milyon yeni müşteri kazandı. Ticari kart alanında yaptığı büyük atılımla 1 milyonun üzerinde ticari kart müşterisine ulaşarak, ticari kart sayısında kesimin 2.bankası pozisyonuna yükseldi.

Evvel Halk Sonra Bankayız

Finansal bilgileri değerlendiren Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi: “Pandemi tesiriyle biçimlenen 2020’de Türkiye iktisadının gücünü koruyabilmesinde Halkbank olarak kıymetli sorumluluklar üstlendik. Sorumlu bankacılık anlayışımızla; daha fazla üretim, istihdam ve ihracat için, her vakit gerçek bölümün yanında yer aldık. Gerçek kesimin finansmana erişimde dijitalleşen yeteneklerimizi geliştirdik ve gücümüzü de kullanarak yeni imkanlar sağladık. Büyüme stratejimizin merkezine iktisat idaremizin makroekonomik istikrar programını koyarak; ülkemizin ekonomik büyümesine güçlü ivme katan karar ve adımların sahadaki aktif uygulayıcısı olduk. 23 bin 500 şahsa ulaşan işçi sayımızla pandemi periyodunda ‘Önce Halk Sonra Banka’ olduk ve olmaya da devam edeceğiz.”

KOBİ’ler, Esnaf ve Sanatkarlar için gereksinime uygun yeni eserler

Pandemi ve olağanlaşma periyodunda bankacılık bölümünün üstündeki sorumluluğun arttığına dikkat çeken Osman Arslan, Halkbank olarak bu süreçte KOBİ’lere, Esnaf ve Sanatkarlara değerli takviyeler sunmaya odaklandıklarını paylaştı. “Bankamızın ticari kredileri içindeki KOBİ kredilerinin hissesini yüzde 52,7 üzere çok yüksek bir düzeye taşıdık. 2021 gayemiz bu oranı yüzde 60 düzeylerine çıkarmak” diyen Arslan, 2020 yılında 322 Milyar TL’nin üzerinde nakit kredi kullandırımıyla halkımızın yanında olduk.  Ayrıca; toplam 850 bin işletme ve ferdi müşterimizin, 40,1 milyar TL’lik kredisini erteledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz dayanaklı esnaf kredilerinde, 2020 yılındaki 2 ertelemeye ek olarak, Ocak ayından itibaren 6 ay erteleme gerçekleştirerek esnafımızı rahatlattık” diye konuştu.

Esnafa Takviye Artarak Devam Ediyor

Yalnızca 2020 yılında esnaf ve sanatkarlarımıza kullandırdığımız kredi meblağı 42,7 Milyar TL, 2020 yıl sonu esnaf kredi bakiyemiz 68,6 Milyar TL’yi aşmış durumdadır. 2002 yılından bu yana 3,1 Milyon esnaf ve sanatkara kullandırdığımız kredi fiyatı 161,3 Milyar TL’ye ulaştı. Her şart altında Esnafımıza dayanağa devam edeceğiz.

Dijitalleşme tesiri

Özkaynaktan mevduata, kredilerden menkul kıymetlere dek tüm kategorilerde büyüme ortaya koyan Halkbank’ın bu muvaffakiyetinde dijitalleşmenin de epey tesir ve katkısı oldu.  İnternet bankacılığı ve taşınabilir şube altyapısı, müşterilerin birçok sürecini şubeye gelmeden tamamlayabilmesini sağladı. Esnaf ve ferdî kredi müracaatları web ortamında alındı. Tüm sorgu denetimleri dijital ortamda gerçekleştirilerek, tahsis süreçlerinde başarılı bir idare gerçekleştirildi. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “yaklaşık 2 milyon müşterimize kredilerini dijital kanallardan kullandırdık. Son 1 yıl içinde, 3,8 milyona yakın müşteri, bankanın dijital kanallarından süreç yaptı. Bu süreçte bankamızın tüm dijitalleşme çalışmalarını tek noktadan koordine etmek üzere Dijital Dönüşüm Ofisi’mizi oluşturduk. Sonuç prestijiyle tüm yeniliklerimiz, tedbirlerimiz ve tahlillerimizle güçlü büyüme ve müşteri genişlemesi sağlayan etkileyici bir yılı geride bıraktık. 2021’de de finansman imkanlarımız ve bankacılık tahlillerimizle müşterilerimizin ve Türkiye iktisadının hizmetinde olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: