Finans

Halkbank’tan İdare Kurulu’na kıyak

Halk Bankası’nın, 2019 yılında ortalarında Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Meltem Taylan Aydın ile bir periyot örtülü ödeneği de yöneten Maksut Serim, eski AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Mevlüt Uysal’ın da bulunduğu idare şurası üyelerinin sözleşmesiz kredi kullandırma yetkisinin olduğu belirlendi.

“Kredi Siyaset Prosedürlerinin Tüzel Uyarlığının Gözetilmemesi” başlığıyla Sayıştay’ın kontrol raporuna alınan bulguda, Banka Kredi Siyasetleri isimli iç düzenlemede, Banka İdare Kurulu’nun mukavele düzenlenmeksizin kredi kullandırmaya yetkili bulunduğunun görüldüğü bildirildi.

UNSURLARA KARŞIT

Bu yetkinin kontrat hukuku ve bankacılık prensiplerine uymadığı tabir edilen raporda, özetle şunlar yer aldı:

“Banka İdare Şurası kararıyla 9 Nisan 2019’da kabul edilen Banka Kredi Siyasetleri isimli iç düzenlemede özetle; kredi kullandırımı öncesi kontrat tanziminin zarurî olduğu, lakin idare şurasının kontrat düzenlenmeksizin kredi kullandırımına yetkili bulunduğu belirtilmektedir.

Form serbestisine tabi kontratların yazılı formda yapılması tarafların hak ve yükümlülüklerinin ispatı istikametinden ehemmiyet taşımaktadır. İspat edilemeyen bir hakkın varlığından da kelam edilemeyeceği göz önüne alındığında, borç doğuran ve ehemmiyete haiz tüm hukuksal süreçlerin yazılı formda yapılması gerektiği sonucuna ulaşılacaktır.”

YAZILI AKİT KURAL

Belirli bir fiyat ve kredi cinsine nazaran birçok farklı şartları içeren kredi kontratlarında mutabık kalınan bahislerin yazılı doküman ile ispat edilmesinin mecburî olduğu vurgulanarak, “Kredi bağlantılarının de yazılı akit aslına dayandırılması gerekmektedir” denildi.

İSPAT ZAHMETİ

2019 sonu prestijiyle takip hesaplarında izlenen alacak meblağı bir yılda yüzde 86,7 oranında artarak 15.9 milyar TL’ye çıkan Halk Bankası’nın, sözleşmesiz kredi kullandırmasının muhtemel uyuşmazlık ve yasal takip hallerinde yetkili makamlara yöneltilecek taleplerin delillendirilmesi ve ispati nedeniyle de mecburî olduğu bildirildi.

REVİZE EDİLMELİ

Sayıştay, kredi mukavelelerinin düzenlenmesinin, tarafların hak ve yükümlülüklerinin makullüğü ve ispatlanabilirliği bakımından gerekli olduğunu belirterek, düzenlemenin revize edilmesini istedi.

Nurcan Gökdemir/Birgün

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: