Finans

Hangi bankalar EFT fiyatına yüzde 14 artırım yaptı?

Türkiye Bankalar Birliği, bankalar tarafından finansal tüketicilere sunulan eser ve hizmetlere ait fiyat, komite ve masraf bilgilerine yer verilen www.bankacilikurunvehizmetucretleri.org.tr sitesinde güncelleme yapıldığını duyurdu.

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından düzenlenen ‘Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Fiyatlara Ait Adap ve Temeller Hakkında Bildiri (Sayı: 2020/4) çerçevesinde, bilgilerin güncellendiği kaydedildi.

EFT fiyatlarına artırımlar geçtiğimiz yıllarda Merkez Bankası’nın bildirimi ile yapılıyordu. Bu yıl bildirim yayınlanmadana birçok banka EFT fiyatına artırım yaptı.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi ve Finansbank, Ocak ayında EFT fiyatlarına yüzde 14 artırım yaptı. Türkiye İş Bankası, Halkbank ve TEB ise şimdi EFT fiyatına artırım yapmadı.

Öte yandan birçok bankanın Türkiye Bankalar Birliği’nin açıklamasından da evvel artırım yapması dikkat çekti.

Kimi uzmanlar ise Türkiye Bankalar Birliği’nin EFT fiyatlarını artırma yetkisinin bulunmadığını belirterek, tüketicilerden alınan artırımlı fiyatların iade edilmesi gerektiğini belirttiler. Eski bankacı Erol Taşdelen Bankavitrini’nde, Bankalar Birliği’nin yetki aşımı yaptığını savundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: