Ekonomi

Havalimanları borç erteleme talep etti

Bloomberg ajansının haberine göre Türkiye’deki birçok havalimanının işletmecisi, pandemide gelirlerinin azalması nedeniyle borçlarının ötelenmesi yahut yıllık kira fiyatlarında indirim yapılması için devletle masaya oturdu. Bloomberg’in haberine nazaran havalimanı işletmecileri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile mevzuya ait görüşmelere başladı. Bloomberg’e konuşan kaynaklar şimdi somut bir teklifin olmadığını, işletme modelleri nedeniyle taleplerin şirketten şirkete farklılık gösterdiğini belirtti. Bloomberg’e nazaran havalimanı işletmecilerinin talepleri, kontrat müddetlerinin uzatılması, ödemelerin bu yıl için ötelenmesi, yıllık kira fiyatlarında indirim ya da bunların bileşimlerinden oluşuyor.

Pandemi havacılık kesimini zora sokmuş, havayolu şirketlerinin ve havalimanlarının yolcu sayılarında büyük düşüşler gözlenmişti. 2020’de IGA Havalimanı İşletmesi tarafından işletilen Türkiye’nin 90 milyon yolcu kapasiteli en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı’nın yolcu sayısı yüzde 55, TAV Havalimanları’nın işlettiği 5 havalimanının yolcu kapasitesi ise yüzde 70 oranında geriledi. Malezya Airports’un işletmesini üslendiği Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı ise yüzde 52 oranında azaldı.

İGA’nın 1.33 milyar dolar ödemesi gerekiyor

IGA’nın, 2019’da 25 yıllığına işletmeye başladığı İstanbul Havalimanı için kamuya yıllık 1,33 milyar dolar ödeme gerçekleştirmesi gerekiyor. Buna rağmen şirketin yıllık yolcu sayısı için kamu garantisi bulunuyor. Bloomberg’e konuşan iki kaynak, İGA için opsiyonlardan birinin de kamu yolcu garantisi ödemesi ile yıllık kiranın mahsuplaşılması olabileceğini kaydetti.

Kaynak:t24.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: