Ekonomi

Havayolu şirketleri ağır borç yükü altında

Bloomberg’in derlediği verilere göre, sektörün ödenmemiş borçları 2020 yılından bu yana yüzde 23 artarak 340 milyar dolara tırmandı. Küresel havayolu şirketleri bu yıl şimdiye dek 63 milyar dolarlık tahvil ve borçlanma kağıdı sattı.

Seyahat kısıtlamalarının birçok yerde hâlâ devam etmesi ve ABD ve Avrupa’da seyahatlerin yoğunlaştığı yaz döneminin sona yaklaşması ile birlikte, havayolu şirketlerini oldukça zor bir dönem bekliyor. EasyJet Plc ve Japan Airlines Co., devam eden pandemi döneminde ayakta kalabilmelerine yardımcı olması amacıyla bu ay yeni fon sağlama planları açıkladılar.

Hargreaves Lansdown kıdemli yatırım ve piyasalar analisti Susannah Streeter, “Delta varyantının yayılma hızı diğer ülkeleri daha sıkı seyahat kısıtlamalarına yöneltebilir” dedi.

Havayolu şirketleri tahvil piyasasına dönüyor

Birçok havayolu şirketi, geçen yıl pandeminin ilk darbesi ile birlikte nakite akın döneminin ardından, tahvil piyasasına dönüyor. Büyük satışlar, yatırımcıların halen sektöre bolca para vermeye hazır ve istekli olduklarını gösteriyor.

Havayolu şirketlerin tahvil piyasasında son dönemdeki hareketleri şöyle;

  • EasyJet, hisse senetleri yoluyla sağladığı 1.2 milyar sterlinin (1.7 milyar dolar) yanında 400 milyon dolarlık yeni borçlanmaya gitti. Bu fonlama, şirkete sakin kış dönemini atlatmak için destek sağlayacak ve tatil seyahatlerindeki geçici sıçrama için şirketin pozisyonunu güçlendirecek.

    Japan Airlines, sermaye benzeri tahvil ve borçlanma aracı yoluyla yaklaşık 300 milyar yen (2.7 milyar dolar) tutarında fon sağladı. Fonlar ayrıca, Japonya’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketinin Airbus SE’den A350-1000 yolcu uçağı tedariki ile filosunu yenilemesi için de kullanılacak.

    Avustralyalı havayolu şirketi Qantas Airways tahvil satışı yoluyla borçlanma planları açıkladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: